Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

40 let pečovatelské služby v Kostelci nad Orlicí

21. 10. 2009

V srpnu 1969 se vydaly do domácností seniorů na kostelecku první dobrovolné pečovatelky pečovatelské služby. 13. října si v Kostelci nad Orlicí připomněli toto výročí malou oslavou, která byla pojata jako poděkování bývalým i současným zaměstnancům, kteří během 40 let poskytovali pomoc několika stovkám seniorů.

V rámci oficiální části programu oslav poděkoval tajemník města Jan Volný pečovatelkám, které stály u zrodu pečovatelské služby v Kostelci nad Orlicí a věnovaly této práci významnou část svého života. V dalším programu vystoupily kostelecké mažoretky, balet Základní umělecké školy v Kostelci nad Orlicí, děti z mateřského centra Cvrček a program zakončilo vystoupení skupiny Fantasy Music. Návštěvníci také mohli shlédnout prezentace služeb pro seniory. Kromě domácí pečovatelské služby se představila Občanská poradna Agape, Geriatrické centrum z Týniště nad Orlicí, Domovy pro seniory z Borohrádku a Albrechtic nad Orlicí a služby domácí zdravotní péče.

„Oslavy jsme využili také ke sběru podnětů seniorů, zaměřených na zlepšení prostředí a služeb určených seniorům,“ říká Běla Kovaříčková, koordinátorka plánování sociálních služeb v Kostelci nad Orlicí, “podněty se budou zabývat pracovní skupiny při tvorbě plánu sociálních služeb.“

V průběhu oslav se hodně vzpomínalo na historii. V roce 1969 začaly 3 dobrovolné pečovatelky poskytovat pomoc 6 seniorům. „Jezdily jsme denně na kolech s vozíkem na nákupy nebo s obědem, praly jsme doma ve vlastních pračkách,“ zavzpomínala na nadšenecké začátky Jaroslava Kopecká, která stála u zrodu pečovatelské služby v okrese Rychnov nad Kněžnou.

„Představitelé okresu a měst často poukazovali na to, že je služba zbytečná, že se postará rodina nebo ústavy, nechápali způsob práce v terénu. Neustále na nás chodila udání, že si v pracovní době nakupujeme a jezdíme si po městě.“, připomněla těžké začátky paní Eva Fiedlerová, tehdy okrsková sestra v Kostelelci nad Orlicí. Dnes zajišťuje pečovatelská služba pomoc více než stovce seniorů nejen v jejich domácnostech, ale také v 35 bytech v domě s pečovatelskou službou a od letošního roku provozuje také Domovinku, která poskytuje celodenní péči o seniory v době, kdy je jejich rodina v zaměstnání.

Oslavit výročí pečovatelské služby přišlo téměř 150 návštěvníků. Akce byla součástí aktivit zaměřených na rozvoj plánování sociálních služeb v Kostelci nad Orlicí, financovaných z projektu Rozvoj dostupnosti a kvality sociálních služeb v Královéhradeckém kraji, který je podpořen z prostředků Evropské unie.

Autor: Město Kostelec nad Orlicí