Turistický portál Královéhr. kraje

Úvodní stránkaKrkonoše a PodkrkonošíPamátky

Muzea a galerie v Krkonoších a Podkrkonoší

V široké škále muzeí v této oblasti najdeme nejen muzea vztahující se k přírodě a krajině hor.

Bílá Třemešná – Památník J. A. Komenského

Památník v Bílé Třemešné připomíná pobyt „učitele národů“ J. A. Komenského před odchodem do exilu. Prezentuje dokumenty, fotografie a mapy pocházející z této doby, jakož i model bývalého zámku, kde se Komenský s českými bratry ukrýval.

www.bilatremesna.cz

Dvůr Králové nad Labem – Galerie Zdeňka Buriana

Stálá výstava 72 originálních obrazů „Pravěk očima Zdeňka Buriana“, věnovaných vývoji života na Zemi od prvohor po současnost, je umístěna v areálu ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Největší sbírka Burianových olejů v České republice.

www.zoodk.cz

Dvůr Králové nad Labem – Městské muzeum

Hlavní expozice představuje dějiny města od založení do roku 1945, včetně sálu věnovaného Rukopisu královédvorskému a exponátům z prusko-rakouské války roku 1866. Muzeum má samostatnou galerii s barokní křížovou cestou a plastikami.

www.kralovedvorsko.cz

Dvůr Králové nad Labem – Muzeum piva, kuchyně, obchodu a kuriozit

Sto let stará hospoda, pivovarské předměty, koloniální obchod, historické kuchyňské předměty našich babiček, historické motocykly a další kuriozity.

Hořice – Městské muzeum

V muzeu je úvodní expozice věnovaná historii města – obrázky „Ze starých Hořic“ a dvě výstavní síně – volný cyklus výstav.

www.horice.org

www.horicko.cz

Hořice – vrch Gothard

Galerie plastik a mezinárodní galerie moderního sochařství pod širým nebem - vrch Gothard. Ukázka českého sochařství počátku 20. století a současného světového sochařství – zahrnuje výsledky mezinárodních sochařských sympozií.

www.horice.org

Hostinné – Galerie antického umění

Nachází se v areálu bývalého františkánského kláštera. Ucelený přehled vývoje antického sochařství od konce 7. století př. n. l. do 3. století n. l. se stovkou kopií řeckých a římských plastik. Evropsky významná sbírka unikátních soch.

www.hostinne.info

Kuks – expozice Českého farmaceutického muzea

Expozice „Kouzlo apatyky“ je instalována v historické budově Hospitalu Kuks, kde navazuje na zachovanou barokní lékárnu.

www.ceska-apatyka.cz

Kuks – Galerie českých vín

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu umístěná v areálu Hospitalu Kuks. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, ojedinělá v České republice. Výstava historických a uměleckých exponátů vztahujících se k vínu a vinné révě.

www.zamekkuks.cz

Kuks – Galerie F. A. Šporka

Dvě expozice – výběr soch ze sbírky galerie současných umělců a expozice s měsíčními výstavami předních českých i zahraničních umělců – malíři, sochaři, keramici, umělečtí kováři, skláři.

www.josefov-jaromer.cz

Lázně Bělohrad – Památník K. V. Raise

Expozice jsou věnovány životu a dílu spisovatele Karla Václava Raise, historii města a jeho slatinných lázní. Obrazová galerie, příležitostné a tematické výstavy. V listopadu a prosinci výstava betlémů.

www.lazne-belohrad.cz

Lázně Bělohrad – Fričovo muzeum

Národopis, přírodopis (botanika, archeologie, zoologie, geologie). Dílo K. V. Raise. Doplňkové výstavy.

www.lazne-belohrad.cz

Miletín – Muzeum českého amatérského divadla

Jediné muzeum v Čechách, které se věnuje amatérskému divadelnictví, se nachází v budově zámku. Představuje základní prameny lidového divadelnictví, divadlo Národního obrození a rozmach ochotnického divadla na přelomu 19. a 20. století.

Miletín – Památník K. J. Erbena

Rodný domek spisovatele Karla Jaromíra Erbena v Miletíně. Předměty, vážící se k narození a tvorbě mistra.

www.miletin.cz

Ostroměř – Muzeum Eduarda Štorcha, Karla Zemana a Matěje Kopeckého

Pamětní síň v Ostroměři představuje dílo spisovatele Eduarda Štorcha, filmového režiséra Karla Zemana a loutkáře Matěje Kopeckého.

www.podzvicinsko.cz

Trutnov – Galerie města Trutnova

Mapuje zejména výtvarná díla autorů, kteří se narodili a tvořili v regionu, a dalších, jejichž díla se k Trutnovsku a Podkrkonoší vztahují. Pravidelné krátkodobé výstavy. Sídlí v památkově chráněném renesančním domě z 16. století.

www.trutnov.cz

Trutnov - Muzeum Podkrkonoší

Bitva u Trutnova 1866 (zbraně, výstroj, archiválie, olejomalby, grafika). Poklady minulosti - umělecko-historický a lidový nábytek, sklo, porcelán, plastiky, velocipédy, archeologické nálezy, obrazy, oděv.

www.muzeumtrutnov.cz

Voletiny – Tkalcovské muzeum

Muzeum představuje život našich předků. Návštěvníci si sami mohou na vystavených exponátech vyzkoušet zpracování lnu, přípravu příze, tkaní látky jako za časů, kdy v krkonošských chalupách přadleny a tkalci vyráběli vyhlášené lněné plátno.

www.dumpodjasanem.cz

Vrchlabí – Krkonošské muzeum

Představuje lidové umění a umělecké řemeslo, počátky krkonošské turistiky a historie osídlování kraje či betlémy. Obytný lidový interiér. Dějiny Vrchlabí. Audiovizuální přírodovědná expozice Kámen a život, Člověk a hory.

www.krnap.cz

Žacléř – Městské muzeum

Oddělení historické do roku 1945, národopisné (s více než 250 exponáty), expozice hornictví (s modelem průřezu kamenouhelným dolem) a významných osobností. Stálou expozici doplňují tematické výstavy.

www.zacler.cz

ČESKÝ RÁJ