Turistický portál Královéhr. kraje

Úvodní stránkaOrlické hory a PodorlickoPamátky

Muzea a galerie Orlických hor a Podorlicka

Muzea v oblasti Orlických hor nabízejí celou škálu zajímavostí.

Deštné v Orlických horách – Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel

Vlastivědná expozice v Deštném v Orlických horách zachycuje období přelomu 19. a 20. století, součástí je výjimečná výstava věnovaná dějinám sklářství v Orlických horách a expozice CHKO Orlické hory.

www.destne.info

Dobruška – Městské muzeum

Rodný dům národního buditele, spisovatele a skladatele Františka Vladislava Heka (hlavní postava Jiráskova románu F. L. Věk) v Dobrušce; další expozice jsou věnované Židům, kteří žili v Dobrušce. Přístupná je i renesanční radnice s expozicí malíře Fr.Kupky a s věží, ze které je panoramtický výhled na Orlické hory a Podorlicko.

www.mestodobruska.cz/muzeum

Javornice v Orlických horách – Památník Marie a Vojtěcha Sedláčkových

Ateliér a byt obou umělců v Javornici v Orlických horách. Výtvarné dílo Vojtěcha Sedláčka, krajky Marie Sedláčkové - Serbouskové a expozice věnovaná malíři Josefu Korejzovi Blatinskému.

www.orlickehory-cz.info

Mělčany – Muzeum stabilních motorů

V současnosti vlastní muzeum v Mělčanech u Dobrušky 94 veteránů stabilních a parních motorů české, německé i anglické provenience, z toho 20 provozuschopných.

Rychnov nad Kněžnou - Muzeum a galerie Orlických hor

V Kolowratském zámku se nachází několik expozic: „Na cukr, na kafe - Tkalcovství v Orlických horách“, plátna Jana Trampoty, sochy v Hladíkově síni, „Malíři Orlických hor“ a Památník Karla Plachetky s ucelenou ornitologickou sbírkou.

Rychnov nad Kněžnou – Muzeum hraček

Muzeum se nachází v budově bývalé radnice v Rychnově nad Kněžnou a z jeho sbírky si lze učinit představu, s čím si hrály děti v 19. a v první polovině 20. století.

www.muzeumhracek.wz.cz

Rychnov nad Kněžnou – památník Karla Poláčka

Památník spisovatele a rodáka Karla Poláčka a muzeum judaismu Orlických hor se nachází v budově bývalé synagogy.

Skuhrov nad Bělou – Muzeum železářské výroby

Expozice instalovaná v druhém nejstarším objektu obce Skuhrov nad Bělou dokumentuje vývoj železářské výroby této části Orlických hor. Dále prezentuje kresby J. Šlitra, který zde byl ukryt za války. Nepravidelné další výstavy.

www.orlickehory-cz.info

Uhřínov – středověký skanzen Villa Nova

Skanzen v Uhřínově je situován do období 13. a 14. století. Tvoří jej dva obytné domy, kovárna, hrnčířský okrsek s pecemi, kolomazná pec a několik hospodářských staveb. Pokusná pole pro pěstování různých druhů obilovin a bylinná zahrádka.

www.villanova.cz

Vamberk – Muzeum krajky

Stálá expozice vývoje krajkářství v českých zemích od 18. století po současnost. Soubor moderní prostorové krajky. Stálou expozici doplňují tematické výstavy, tradiční součást Krajkářských slavností a Mezinárodního setkání krajkářek.

www.vamberk-city.cz

ČESKÝ RÁJ