Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktuality

Změna je život, říká dokument o transformaci sociálních služeb v kraji

EU, ESF, OP Zaměstnanost

20. 6. 2017 Autor: Žaneta Ferdinandová

Přibližně rok vznikal filmový dokument, který mapoval proces přechodu lidí s postižením, uživatelů sociálních služeb v Královéhradeckém kraji, z ústavního do komunitního typu bydlení. Téměř hodinový film s názvem Změna je život zachycuje osudy pěti lidí s postižením, kteří se v loňském roce přestěhovali z ústavů do menších domácností. Dokument vznikl v rámci individuálního projektu Rozvoj dostupnosti a kvality sociálních služeb v Královéhradeckém kraji V.

Motivací pro vznik dokumentu přitom bylo jednak přiblížit proces transformace sociálních služeb v kraji odborné veřejnosti, ale i přinést obrázek o proměně těchto služeb široké veřejnosti. „Snažíme se projekt prezentovat nejen jako proces stěhování klientů z jednoho místa na druhé, ale především jako komplexní proměnu sociální služby jako takové, včetně dopadů na její podobu a kvalitu, a zejména na život lidí, kteří podporu služby využívají,“ upozorňuje náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje zodpovědný za oblast sociálních služeb Vladimír Derner. Hejtman Jiří Štěpán spatřuje přínos dokumentu v tom, že může laickému divákovi přiblížit někdy skrytý svět sociálních služeb. „Sociální služby ve své transformované podobě dokáží mnohem lépe vycházet vstříc individuálním potřebám uživatelů, kteří po přestěhování z ústavů do domácností v běžné komunitě mohou žít stejně jako jejich vrstevníci, starat se o svou domácnost, organizovat si čas dle svých potřeb a představ a realizovat svá přání, třeba mít vlastní zvíře, což v ústavu nešlo,“ vysvětluje hejtman.

Jak se daří záměr naplňovat a co představitelům dokumentu přineslo stěhování do nových domovů, mapuje právě film Změna je život. Líčí tak například osud Jardy, který zase začal pracovat a v práci je konečně úspěšný, a hlavně mohl začít bydlet se svou přítelkyní Kamilou. Nebo příběh kamarádek Dany a Milušky, kterým teprve nové bydlení dalo pocit, že jsou po letech znovu doma.

Královéhradecký kraj se proměnou sociálních služeb zabývá intenzivně již od roku 2011 a od počátku se mu k tomuto účelu daří pravidelně získávat finanční podporu evropských strukturálních fondů. „Postupně se snažíme rozšiřovat kapacity terénních a ambulantních služeb, které umožňují žít nejen lidem s postižením ve vlastní domácnosti. Současně se snažíme i nadále podporovat vytváření zázemí pro pobytové sociální služby s malou kapacitou, tedy v rodinných nebo bytových domech,“ popisuje hejtmanův náměstek Vladimír Derner a připomíná, že jedním z hlavních motivů proměny sociálních služeb pro osoby s postižením je podporovat větší samostatnost uživatelů a umožnit jim život v běžném prostředí.