Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktualityPro zájemce o služby

Občanské poradny pomáhají s oddlužením i během koronakrize

26. 3. 2024 Autor: Zuzana Hloušková, Publikoval:Jana Pešková

Letošní rok je pro mnoho lidí rokem velkých změn a mnohdy bohužel negativních. V důsledku strachu, ekonomické krize a vládních opatření kvůli pandemii covidu-19 se vše kolem nás mění, restaurace a hotely se zavírají, cestovní kanceláře uvažující o ukončení činnosti a spousta dalších společností přistoupila k propouštění zaměstnanců nebo k ukončení činnosti. V mnoha rodinách tak dochází ke snížení nebo výpadku příjmů, které jsou často řešeny pomocí krátkodobých půjček s vysokým úrokem a ještě vyššími sankcemi za nedodržení splácení. Dostávají se tak do spirály dluhů, které vygradují exekucí majetku.

Zkušenost s exekucí má okolo 800.000 lidí, konkrétně třeba v Hradci Králové je v současné době dle statistiky exekutorské komory České republiky evidováno 56.765 exekucí a počet povinných je 10.150 osob. Z těchto údajů vyplývá, že na 1 dlužníka připadá v průměru 5,6 exekucí. Dluhy neustále narůstají o úroky, penále a odměnu exekutora a po malých splátkách jsou nesplatitelné. Ve většině případů nezbývá jiné řešení, než vyhlásit osobní bankrot a situaci řešit insolvencí. Podávat návrh na povolení oddlužení jsou oprávněni advokáti, notáři, soudní exekutoři, insolvenční správci nebo akreditované osoby uvedené v seznamu vedeným Ministerstvem spravedlnosti ČR. Výše uvedené osoby jsou sice dlužníkem zmocněny (na základě plné moci) k sepsání návrhu, a aby za něj návrh jako zástupci podali, ale nezastupují dlužníka v insolvenčním řízení. Občanské poradenské středisko, o. p. s. jako provozovatel Občanské poradny v Hradci Králové, Jičíně, Náchodě a Kostelci nad Orlicí, získalo akreditaci v roce 2018. Zpracování i podání návrhu je u nás bezplatné, stejně tak poradenství v této i jiné oblasti. Bližší informace poskytneme v současné době především telefonicky či e-mailem, nově také na Facebooku nebo prostřednictvím Skypu. Přímá kontaktní práce je bohužel omezena, i tak se na nás můžete obrátit nejen s dotazy z oblasti insolvence a dluhů, řešíme také problémy s bydlením, se zaměstnavatelem, v rodině (rozvod, výživné, domácí násilí), spotřebitelství, trestnou činnost, dědictví aj. Bc. Veronika Semeráková, vedoucí občanských poraden Občanské poradenské středisko, o. p. s. Kontakty na občanské porady: OBČANSKÁ PORADNA HRADEC KRÁLOVÉ Třída ČSA 543, Hradec Králové (naproti Adalbertinu, přízemí) Telefon: 734 734 818 E-mail: ophk@ops.cz Otvírací hodiny: PO, ČT 8-18,ÚT, ST 8-15 OBČANSKÁ PORADNA JIČÍN 17. listopadu 861, Jičín (2. patro, bezbariérový přístup) Telefon: 736 472 676 E-mail: opjicin@ops.cz Otvírací hodiny: PO 8 - 18, ÚT, ST 8 - 15, ČT 8 - 17 OBČANSKÁ PORADNA NÁCHOD Weyrova 3, Náchod (1. patro) Telefon: 734 370 960 E-mail: opnachod@ops.cz Otvírací hodiny: PO 9 - 18 h, ÚT, ST 9 - 15 h, ČT 9-17 h (polední přestávka 12 - 12,30 h)