Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktuality

Homesharing míří do i Královéhradeckého kraje! V celostátní kampani se hledá 150 lidí, kteří pomohou rodičům dětí s postižením nabrat síly.

14. 1. 2022 Autor: Lukáš Khýn

Homesharing, zahraniční inovativní metoda v péči o děti s postižením, se 10. ledna po pilotním testování šíří i do Královéhradeckého kraje. Devět organizací z celé ČR se spojilo a přináší do Česka nový způsob pomoci rodinám, které pečují o děti s mentálním a kombinovaným postižením. Rodiny tak mají prostor odpočinout si a nabrat nové síly a děti získat nového kamaráda i nové zážitky.

Homesharing je komunitní odlehčovací služba, která je založena na dlouhodobém přátelském vztahu dítěte s postižením a dospělého hostitele. Do pomoci se zapojují lidé z místní komunity. Homesharing tak významně doplňuje další formy podpory, sociálních a odlehčovacích služeb. Rodiče nepřetržitě pečující o děti s mentálním a kombinovaným postižením jsou mnohdy velmi vyčerpaní, ocitají se v sociální izolaci. Starost o potomka s vážným postižením je velmi obtížné skloubit nejen se zaměstnáním, ale také s péčí o další členy rodiny. Potřeby jako odpočinek, výchova sourozenců či návštěva lékaře zůstávají nenaplněné. Kapacity odlehčovacích služeb pro tyto rodiny jsou v Čechách dlouhodobě nedostatečné či zcela nedostupné.

Homesharing přitom není jen jednostrannou podporou dlouhodobě pečujícím rodinám, ale je přínosný pro všechny zapojené: pro rodiče, dítě i hostitele. Hostitel z řad laické veřejnosti, pro kterého je zajištěno školení a podpora, si bere dítě do péče pravidelně na předem smluvený čas – společně jdou například na procházku, hrají si nebo připravují jídlo – pak se dítě vrací zpět do své rodiny. A zatímco získává nové sociální kontakty a dovednosti, jeho rodina si může odpočinout. Hostitelům homesharing přináší radost a pocit smyslu, příležitost poznávat svět očima dětí s postižením a prohlubovat empatii.

“Hostitel, kamarád dítěte s postižením, nemusí mít nějaké konkrétní dovednosti, potřebuje především trpělivost. Myslím, že nebýt odborník může být výhodou, protože laik přistupuje k dítěti s přirozeností a nabízí mu to, jak sám žije, svůj domov, sebe sama,” uvádí Klára Šrůtková, vedoucí homesharingu z organizace Děti úplňku.

“Je ideální, když vás něco baví a zároveň tím hodně pomůžete někomu, kdo to opravdu potřebuje,” popisuje svoji zkušenost hostitelka Kateřina Klugová, která pečuje o čtrnáctiletou Denisku.

Homesharing je u nás novinkou, ačkoli ve světě patří mezi osvědčené služby. V České republice byl díky podpoře nadačního fondu Abakus a úsilí organizací Děti úplňku a RIC představen v roce 2018. Nejprve proběhlo pilotování ve dvou regionech pouze u rodin dětí s autismem. “Již po dvou letech jsme viděli, že homesharing pečujícím rodinám přináší pomoc, na kterou dlouho čekaly. Proto jsme se rozhodli podpořit vznik ucelené metodiky, financovat zapojení dalších organizací a zasadit se o to, aby byla služba dostupnější napříč regiony i pro děti s různým typem mentálního či kombinovaného postižení,” uvádí Kateřina Kotasová, programová manažerka Abakusu, která se aktivně podílí na zavádění homesharingu v České republice. Dlouhodobým cílem je ukotvit u nás homesharing jako dostupnou komunitní podporu rodin dětí s postižením, a skrze hostitele také více zapojit děti do společnosti.

Kampaň, ve které spojilo síly devět organizací napříč ČR, dostává homesharing do širokého povědomí veřejnosti jako inovativní službu, kterou lze využívat pro (neformální) péči. Organizace v kampani hledají 150 hrdinů – nových hostitelů, kteří pomohou pečujícím rodinám nabrat síly a dětem objevit nový svět. Hostitelem se může stát každý, kdo má chuť pomáhat, trpělivost, má vztah k dětem s postižením a může jim nabídnout část svého času, energie a prostoru.

„Máme radost, že se homesharing dostává i do Královéhradeckého kraje. Již nyní se na nás obrací pečující rodiny, které by tuto formu podpory moc potřebovaly. Počítáme, že první rodiny budou mít „své hostitele“ už letos v létě“, uvádí Mirka Červinková, ředitelka Centra Orion, které homesharing do kraje přináší.

Více o homesharingu najdete na homesharing.cz nebo na www.centrum-orion.cz.

Kontakt pro zájemce o hostitelství v Královéhradeckém kraji:

Mgr. Marie Vrzáková, koordinátorka, telefon 725 190 990, email: vrzakova@centrum-orion.cz.

Zájemce srdečně zveme na neformální informační schůzky k homesharingu, které proběhnou:

10. 2. 2022 od 17 hodin v Centru Orion v Rychnově nad Kněžnou,

23. 2. 2022 od 17 hodin v Oranžové kavárně v Trutnově

1. 3. 2022 on-line od 17 hodin.

Na nich se více dozví o tom, jak homesharing funguje a budou se zároveň moci na cokoliv zeptat.

Kontakt pro média za organizaci Centrum Orion, z.s.:

Mgr. Miroslava Červinková MBA, telefon 775 369 434, email: cervinkova@centrum-orion.cz.

Kontakt pro média celostátního projektu Homesharing:

Jenda Žáček, jenda@zacci.cz, 777 800 254

Kraje a organizace, které homesharing zajišťují:

• Praha – Naděje pro děti úplňku
  • Pardubický kraj – Rodinné Integrační Centrum
  • Liberecký kraj – LÍP A SPOLU, z.s.
  • Středočeský kraj – Centrum pro komunitní práci střední Čechy
  • Královéhradecký kraj – Centrum Orion, z.s.
  • Moravskoslezský kraj – Mikasa z.s.
  • Olomoucký kraj – Zet-My z.s.
  • Jihomoravský kraj – Slezská diakonie - Úsek Brno

Partner projektu