Turistický portál Královéhr. kraje

Úvodní stránkaKladské pomezíAktivní turistikaHipostezky

Jezdecké stezky v Kladském pomezí

Hipoturistika: Stezka Kladského pomezí (72 km), Z Hradce Králové za babičkou (26 km)

Stezka Kladského pomezí

Trasa plánovaná, neznačená, barva modrá, 72 km

Stezka Kladského pomezí plynule navazuje na stezku Českého ráje a Podkrkonoší u jezdecké stanice ve Vítězné /1/, pokračuje dále na Sovinec /2/, přes liščí horu do Hajnice, z prorub do Litoboře /3/. Odtud vede nejkrásnější úsek k Babiččinu údolí. Zde stojí za to sesednout z koně a prohlédnout si, jak se žilo za časů Boženy Němcové na starém bělidle nebo na ratibořickém zámku. U České Skalice se z jihu připojuje zelená hipostezka od Hradce Králové, modrá stezka se pak stáčí na sever přes studnici na Trubějov ke Kosteleckým končinám. Pokračujte dál přes Dolní Vernéřovice /4/ do jívky. Trasa vede až do Horního Adršpachu k rozsáhlému pískovcovému skalnímu městu. Napříč skalami prochází turistický okruh, během něhož uvidíte kromě krásných skalních útvarů i vodopády, hojně využívanou atraktivitou je plavba po skalním jezírku. Oblast byla vyhlášena přísně chráněnou národní přírodní rezervací, a proto není možné absolvovat prohlídku s koňmi.

Z Hradce Králové za babičkou

Trasa plánovaná, neznačená, barva zelená, 26 km

Od Hradce Králové vede zelená stezka z Ruseku přes nový ples do obce Jásenná. Odtud pokračuje přes Šestajovice do Nahořan, k vodní nádrži rozkoš a dále do obce Provodov-Šonov. Za návštěvu stojí zdejší jezdecká stanice, kde se věnují unikátnímu chovu fríských koní /5/. Zde, nedaleko České skalice, se zelená stezka napojuje na modrou. Po projetí Babiččina údolí je možné navštívit další jezdeckou stanici s názvem Donarova samota v Litoboři, kde se po celý rok konají dětské tábory a kde je možné vyzkoušet účinky hipoterapie. /3/

Jezdecké stanice na trase