Letní kempy s MASkou Krkonoše 2021

21. 9. 2021 Autor: Martina Saláková šafková

Místní akční skupina Krkonoše nezahálela ani o prázdninách.

Díky výzvě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), jsme do území dostali další nemalou finanční podporu nad rámec naší Strategie, v celkovém objemu 720 000,- Kč. Výzva byla zaměřena na podporu aktivit vedoucích ke snížení nerovnosti v přístupu ke vzdělávání a podporu duševního zdraví u dětí, které ve školním roce 2020/2021 plnily povinnou školní docházku v důsledku pandemie COVID 19. MŠMT výzvu k podání žádostí o poskytnutí dotace vyhlásilo v březnu roku 2021. Termín samotného vyhlášení byl zvolen poněkud nešťastně. Do doby, kdy měli ředitelé škol plnou hlavu starostí, jak zajistit svým žákům bezpečný vstup do škol. I přes toto nešťastné načasování jsme našli školy a instituce, které se chtěly do výzvy zapojit. Podali jsme hromadnou žádost na podporu realizace 16ti letních kempů v území MAS Krkonoše. Alokace určená pro tuto výzvu byla nastavena na částku 100 000 000 Kč, ale už krátce po otevření výzvy se zjistilo, že nebude dostatečná. Proto začalo MŠMT vyjednávat o navýšení podpory. Pro případ, že by dotace od MŠMT nakonec nedopadla, se nám podařilo získat alespoň částečnou finanční podporu od Škoda Auto. Krátce před letními prázdninami však Poslanecká sněmovna ČR schválila navýšení alokace pro tuto výzvu a samotné realizaci už tak nic nebránilo. Finanční podpora od škoda Auto, která měla případně pokrýt část nákladů na Letní kempy, zůstala nevyčerpána a hledalo se pro ni vhodné využití. Oslovili jsme tedy základní školy v území MAS Krkonoše s žádostí o aktualizaci projektových záměrů na přírodní zahrady. Sešlo se nám spousta zajímavých projektů, z nichž si nakonec Škoda auto vybrala 3 z města Vrchlabí a Město jako zřizovatel škol se zavázalo tyto projekty spolu se Škoda auto dofinancovat.

Obecně lze říci, že Letní kempy byly zaměřeny na posilování sociálních vztahů s vrstevníky a vzájemnou spolupráci. Měly za cíl obnovit pracovní a studijní návyky dětí a podpořit zájem o vzdělávání a pohybové aktivity. Ze základních škol se zapojila ZŠ a MŠ Černý Důl, ZŠ a MŠ Lánov, MŠ a ZŠ Dolní Lánov, dále pak organizace Dům dětí a mládeže Pelíšek, Dům dětí a mládeže Hostinné, Yellow point s.r.o. a samotná Místní akční skupina Krkonoše. Programy letních kempů v rámci základních škol byly cíleny přesně na potřeby žáků dané školy a spojovaly vzdělávací aktivity s aktivitami pohybovými, kdy bylo dětem umožněno neformální setkání se svými učiteli a spolužáky. Ostatní instituce zase zapojily děti, které neměly možnost v rámci volnočasových aktivit během školního roku vlivem pandemie Covid navštěvovat zájmové kroužky, které jsou pro ně normálně běžně dostupné. Každý kemp byl finančně podpořen 45 000 Kč. Realizátor touto částkou pokryl výdaje spojené se zajištěním stravy a pitného režimu pro účastníky, vstupného do muzeí, středisek a jiných vzdělávacích institucí, cestovného, ostatních provozní nákladů jako nákup drobného materiálu pro dílničky a odměny pro děti, mzdové náklady na pracovníky apod. Bezplatný kemp ocenili rodiče, kteří tak měli možnost zajistit kvalitní péči o dítě v jeho přirozeném prostředí v době letních prázdnin. Celkový počet přihlášených účastníků do letních kempů dosáhl úctyhodného čísla 300. Všem aktivním realizátorům bychom chtěli poděkovat za rozmanité a nabité vzdělávací programy, které pro děti připravili, za ochotu se do výzvy zapojit nad rámec svých pracovních aktivit a v nekonečné řadě, za vytvoření příjemné atmosféry v rámci součinnosti s MAS Krkonoše.

Kancelář MAS Krkonoše