Poskytnutí stipendia Kristině Tesar

27. 10. 2006 Autor: Jana Szczurková

Patnáctiletá česká krajanka Kristina Tesar, která žije v obci Češko Selo v severním Srbsku, se stala v září 2006 studentkou Biskupského gymnázia v Hradci Králové.

Dívka získala od Královéhradeckého kraje stipendium 90 tisíc korun. To umožní, aby studentka pocházející z české menšiny v Srbsku, mohla absolvovat zatím první ročník tohoto gymnázia.

Kristina nastoupila do kvinty H královéhradeckého gymnázia po šesti letech studia češtiny. Hradci bude bydlet v Církevním Domově mládeže v Kuklenách a o víkendech se jí ujme česká rodina v Blešně.

Kristina má za sebou základní školu, kterou s vynikajícím prospěchem absolvovala v městě Bela Crkva. Sociální situace její rodiny však neumožňuje Kristině pokračovat ve studiu na střední škole.

Královéhradecký kraj již dlouhodobě podporuje české krajany žijící v Jižním Banátu a poskytnutím stipendia navazuje na již podpořené projekty v této oblasti.