V kraji zatím africký mor prasat ani ptačí chřipka nejsou. Jsme ale ve střehu, konstatuje náměstek Bělobrádek

20. 11. 2020 Autor: Lukáš Vaníček

Vedení Královéhradeckého kraje se připravuje na možnost, že by na jeho území pronikl africký mor prasat a ptačí chřipka. Aktuálně žádný výskyt těchto onemocnění v regionu potvrzený nebyl. Náměstek Pavel Bělobrádek nabádá ke zvýšené opatrnosti a hlášení uhynulých kusů divoké zvěře.

„Africký mor prasat je velice nakažlivé onemocnění prasat, ale na člověka není přenosné. Naposledy se u nás objevilo v roce 2017 ve Zlínském kraji. Nyní je oficiálně Česká republika bez nákazy,“ uvedl náměstek Pavel Bělobrádek odpovědný za oblast životního prostředí a zemědělství.

Na území Polska a nyní i Německa byly na konci října potvrzeny výskyty afrického moru prasat, přičemž v Sasku to bylo necelých 60 kilometrů od státních hranic. Státní veterinární správa proto vydala mimořádná preventivní opatření, která platí ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje. Zavedlo se například zástřelné na černou zvěř ve výši 2000 korun a zvýšila se odměna za nález a odebrání vzorků z padlin černé zvěře, za kterou se vyplácí 3000 korun. Budují se ploty a zradidla proti migraci zvěře.

„V našem kraji se zatím nákaza nevyskytla, ale je třeba být ve střehu a připraveni na takovou možnost. Chci proto apelovat i na veřejnost, aby v případě nálezu uhynulých kusů černé zvěře neprodleně kontaktovala příslušné myslivce, veterinární správu nebo obecní úřad. Uhynulého prasete by se nálezci rozhodně neměli nijak dotýkat nebo s ním manipulovat. Stačí, pokud je to možné, uvést přesnou polohu nálezu, případně jej a jeho okolí vyfotografovat, aby jej myslivci snadněji našli,“ připomíná Pavel Bělobrádek a pokračuje:

„Pokud se na našem území africký mor prasat objeví, jsme připravení rychle jednat a podobně jako ve Zlínském kraji, od kterého již preventivně čerpáme zkušenosti, zastavit šíření nákazy. Třeba i povoláním policejních odstřelovačů.“

Kromě afrického moru prasat se v Evropě začíná opět šířit ptačí chřipka, která se objevila v Nizozemí a Německu. Kmen H5N8 je velice nakažlivý mezi zvířaty, ale dosud nebyl naznamenám jeho přenos na člověka. Velmi omezená je možnost nakažení člověka kmenem H5N1, zde ale potom u lidí bývá těžký průběh.

„Mimořádná veterinární opatření spočívají v izolaci území a utracení všech ptáků. V případě kmenu H5N1 i při záchytu u volně žijícího ptactva. Také v případě ptačí chřipky je kraj připraven v součinnosti se Státní veterinární správou rychle zakročit,“ dodává náměstek Bělobrádek.