V hradeckém kraji třídí odpady nejlépe v Sedloňově, Vernéřovicích a v České Skalici

24. 6. 2021 Autor: Lukáš Vaníček, ČTK

Odpady v Královéhradeckém kraji nejlépe třídí lidé v Sedloňově na Rychnovsku, ve Vernéřovicích na Náchodsku a v České Skalici na Náchodsku. Města a obce zvítězily v jednotlivých kategoriích 15. ročníku soutěže Čistá obec.

V hradeckém kraji třídí odpady nejlépe v Sedloňově, Vernéřovicích a v České Skalici
Ceny v soutěži Čistá obec předával náměstek pro životní prostředí Pavel Bělobrádek.

Třídění odpadu je dnes běžnou součástí mnoha českých domácnost a tato soutěž motivuje jednotlivé obce ke zlepšování systému odpadového hospodářství. Již její patnáctý ročník je jasným důkazem, že soutěž má svůj smysl a že je důležitou součástí systému nakládání s odpady,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek odpovědný za oblast životního prostředí, zemědělství a vodohospodářství.

Soutěže se v kraji účastní přes 400 obcí a měst, které jsou zapojeny v systému zpětného sběru obalů Eko-kom. Kritériem hodnocení je množství vytříděného odpadu v přepočtu na obyvatele a rok.

Sedloňov zvítězil v kategorii obcí do 300 obyvatel. Na druhém místě v této kategorii skončila obec Dolních Lochov na Jičínsku a na třetím Bartošovice v Orlických horách za Rychnovsku. V kategorii od 300 do 2000 obyvatel se za Vernéřovicemi umístily podkrkonošská obec Třebihošť a obec Záměl z okresu Rychnov nad Kněžnou. Mezi městy nad 2000 obyvatel obsadily za pětitisícovou Českou Skalicí další místa Hořice na Jičínsku a Solnice na Rychnovsku.

V hradeckém kraji třídí odpady nejlépe v Sedloňově, Vernéřovicích a v České Skalici
Česká Skalice zvítězila v soutěži Čistá obec v kategorii měst nad 2000 obyvatel a stala se i Skokanem roku. Ceny převzala místostarostka Gabriela Jiránková.

Loni podle údajů společnosti Eko-kom každý občan republiky vytřídil v průměru 66,8 kilogramu odpadů. V recyklaci či v jiném využití skončilo 76 procent obalů. Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklace obalů. Jeho služby využívají firmy dodávající na český trh balené zboží. Firma Eko-kom zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad pro více než 6100 obcí. Obce za třídění dostávají peníze.