Strategické záměry se týkají pěti krajských škol

11. 1. 2022

Krajští radní schválili strategické záměry v oblasti školství, které se týkají pěti škol zřizovaných Královéhradeckým krajem. Ve školním roce 2022/23 hořická zemědělská akademie uvolní prostory v Lázních Bělohrad pro teoretickou výuku oborů novopacké Střední školy gastronomie a služeb. Ve stejném roce průmyslová škola Otty Wichterleho uvolní prostory v Červeném Kostelci pro některé obory trutnovské zdravotnické školy. A od školního roku 2023/24 novoměstská průmyslová škola ukončí výuku v areálu v Opočně.

„Potřebovali jsme stabilizovat krajské školství a dát všem aktérům jasnou vizi, jakým směrem se školy mají ubírat. Rozhodli jsme zachovat Střední zahradnickou školu Kopidlno jako celek a zatraktivnit její obory a dořešili jsme dlouhodobě diskutované záležitosti, které se týkají pěti našich středních škol a míst, ve kterých poskytují vzdělávání,“ sdělil náměstek hejtmana Arnošt Štěpánek odpovědný za oblast školství a sportu.

Teoretická výuka oborů Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice – střední školy a vyšší odborné školy, příspěvkové organizace, se z budovy školy a sportovní haly v Lázních Bělohradě přesune do Hořic, a to od školního roku 2022/23. Odborný výcvik ale zůstane v dílnách v Kotykově mlýně do doby, než se v Hořicích postaví nová hala.

„Uvolněné prostory v Lázních Bělohrad využije novopacká Střední škola gastronomie a služeb, která v posledních dvou letech navyšuje počty přijímaných žáků a v současné době se dostává na hranu kapacitních možností. V první fázi předpokládáme převedení zhruba čtyř až pěti tříd oborů cukrář a kuchař-číšník,“ doplnil náměstek Štěpánek.

Střední průmyslová škola Otty Wichterleho, příspěvková organizace, plánuje kompletní přesun všech oborů vzdělávání z Červeného Kostelce do sídla školy ve Velkém Poříčí, a to od školního roku 2022/23. Do Červeného Kostelce se přemístí některé stávající zdravotnické obory VOŠ zdravotnické, SZŠ a OA akademie Trutnov.

„Částečné přenesení zdravotnických oborů do Červeného Kostelce přinese větší komfort i větší motivaci pro uchazeče z blízkého okolí. V této lokalitě je totiž poměrně silná a významná aktivita pečovatelských, charitních a sociálních služeb s dobrou perspektivou pro uplatnění absolventů a jejich praxi,“ vysvětluje náměstek.

Od školního roku 2022/23 trutnovská škola hodlá rozšířit nabídku vzdělávání o dva nové obory: masér ve zdravotnictví a nutriční asistent. Královéhradecký kraj již podal žádost o změny zápisu a zápis nových oborů v rejstříku škol a školských zařízení, aby pro ně školy mohly do 31. ledna vyhlásit přijímací řízení.

Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola, Nové Město nad Metují ukončí od školního roku 2023/24 výuku v areálu v Opočně v Nádražní ulici, kde se v současné době vzdělává 85 žáků. Výuka oborů se následně přesune do Nového Města nad Metují, kde škola efektivněji využije prostory pro výuku a ušetří se také provozní prostředky spojené s areálem v Opočně i prostředky nutné pro zajištění jeho oprav a údržby.

Královéhradecký kraj zřizuje 54 středních a osm vyšších odborných škol. V letošním roce je navštěvuje 19 623 žáků a 576 studentů.