Safari Park Dvůr Králové otevřel novou expozici, turisté tak mají hrochy téměř na dosah ruky

4. 6. 2021 Autor: Lukáš Vaníček

Safari Park Dvůr Králové dnes po rekonstrukci a přestavbě otevřel venkovní expozici hrochů. Chátrající betonový most nahradil val a soustava lávek, které jsou citlivěji zasazené do výběhu. Ve zhruba prostřední části je val snížen téměř na úroveň jezírka, takže návštěvníci mají hrochy téměř na dosah ruky. Kromě nového výběhu zoo dokončilo i opravu mostu v Africkém safari a také rekonstrukci pavilonu pro hrošíky liberijské. Investice přesáhly 38 milionů korun.

Safari Park Dvůr Králové otevřel novou expozici, turisté tak mají hrochy téměř na dosah ruky

„Safari Park Dvůr Králové zrekonstruoval nejen expozici hrochů, ale také opravil 100 metrů dlouhý most vedoucí do Afrického safari mezi expozicemi buvolů a šelem. Tím dokončil nákladnou rekonstrukci všech mostů v celé zoo. Byla to velká investice, která se podařila i díky podpoře Královéhradeckého kraje. Věřím, že nové Jezero hrochů bude atraktivním a významným místem pro návštěvníky,“ uvedl náměstek pro životní prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek.

V areálu nazvaném Jezero hrochů žije šest hrochů. Na největší stádo v Česku nově návštěvníci shlížejí z cesty na nevysokém valu a ze soustavy mostů v africkém stylu. Valem stavbaři nahradili 50 let starý most, který pomalu chátral, proto vedení safari parku rozhodlo o jeho zboření. Místo mostu o délce 270 metrů vznikla soustava kamenných valů a pěti železných mostů. Úroveň cesty, z níž lidé mohou pozorovat hrochy, klesla o několik metrů, až skoro na úroveň hladiny jezírka.

„Nová soustava lávek a kamenných valů dovede návštěvníky nejen k hrochům, ale i pelikánům nebo antilopám. Jezero hrochů je jednou z nejatraktivnějších částí safari parku,“ řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. V nejbližší době bude val doplněn ještě o patrovou zastřešenou rozhlednu. „Nejlepší pohled z ní bude vpodvečer, kdy hroši lezou z vody na pastvu,“ doplnil Rabas. Cesta podél Jezera hrochů stála 23 milionů korun a investorem byl Královéhradecký kraj.

Safari Park Dvůr Králové otevřel novou expozici, turisté tak mají hrochy téměř na dosah ruky
Slavnostního otevření mostu se zúčastnil i náměstek Pavel Bělobrádek.

Kovové části na nových lávkách vypadají omšele, což není chyba výběru materiálu, ale záměr. Návštěvníci se proto o svou bezpečnost bát nemusí, protože stavbaři použili takzvanou samopatinující ocel, která vypadá jako rezavějící kov, ale nevyžaduje nátěry a nákladnou údržbu. Podle vedení safari parku pomáhá tento vzhled navodit atmosféru Afriky na počátku minulého století. Mostovka lávek je z modřínových trámů a zábradlí z akátu. Na stavbu náspu stavbaři využili rozdrcený beton z původního mostu. Tím byly uspořeny náklady na nový materiál a také na odvoz a skládkování materiálu z demolice.

Po letech v novém

Zoo přes zimu opravila i pavilon hrošíků liberijských v centrální části zahrady. Po desítkách let užívání tato budova musela projít zásadní opravou, a to včetně bazénků ve venkovních výbězích. Hrošíci strávili rekonstrukci v budově nedávno vystavěné nové karantény. Počínaje dneškem už si mohou užívat nového domova. V pavilonu žije šest hrošíků liberijských včetně dvou mláďat, která se narodila loni v říjnu a letos v únoru. Jde o největší skupinu chovanou v Česku.

Stavbaři od loňského podzimu také opravili 100 metrů dlouhý most vedoucí do areálu Afrického safari mezi expozicemi buvolů pralesních a psů hyenovitých. Zoo tím za finanční pomoci kraje dokončila finančně a technicky náročnou obnovu všech čtyř mostů v areálu safari parku. První dva byly opravené v letech 2017 a 2019 a zbývající dva nyní. Celková investice do mostů činila asi 56 milionů korun.

Fotogalerie