Podkrkonošští mladí včelaři zaznamenali historický úspěch

17. 6. 2019 Autor: Jan Materna, Lukáš Vaníček

Celostátní kolo soutěže Zlatá včela zná vítěze a reprezentanti z Královéhradeckého kraje si odnášejí hned dva cenné kovy. Pavlína Všetečková z dubeneckého včelařského kroužku obsadila třetí místo a Jan Materna z kroužku Hostinských včelaříků celou soutěž vyhrál. Oba budou reprezentovat české včelaření v mezinárodním kole, které se uskuteční začátkem července ve slovenské Banské Bystrici a zúčastní se ho mladí včelaři z 30 evropských i mimoevropských zemí.

Podkrkonošští mladí včelaři zaznamenali historický úspěch
Finalisté soutěže Jan Materna, Ludmila Šnejdová (druhá zleva; Jihočeský kraj) a Pavlína Všetečková (druhá zprava) s předsedkyní Komise pro práci s mládeží Českého svazu včelařů Veronikou Šebkovou (krajní vlevo) a pracovnicí svazu Alicí Ošmykovou.

Národní kolo Zlaté včely se konalo ve Včelařském vzdělávacím centru v Nasavrkách a zúčastnilo se jej 35 vítězů krajských kol. Soutěžící nejprve vyplnili vědomostní test věnovaný biologii včely a včelaření, dále poznávali včelařské pomůcky a včelařsky významné rostliny a určovali míru jejich pylodárnosti, nektarodárnosti či zdroje medovice. Soutěž prověřila i znalosti morfologie včely a včelařských dovedností. Poté následovala veřejná obhajoba seminární práce, kterou každý z finalistů předem vypracoval.

Pavlína Všetečková se věnovala průzkumu znalostí veřejnosti o včelách a včelaření, Jan Materna pokračoval v práci věnované falšování včelího vosku a jeho dopadu do včelařské praxe. Šest finalistů pokračovalo přímo na včelnici, kde museli prokázat „na ostro“ svoje včelařské dovednosti. Měli za úkol vytvořit oddělek nebo označit včelí matku. Součástí soutěže byly i netradiční disciplíny – poznávání jednodruhových medů a neobvyklých včelařských pomůcek.

Tři dny strávené mladými včelaři v Nasavrkách nebyly jen o soutěžení. Součástí byly i hry a společenské vyžití a hlavně navazování či utvrzování kamarádství mezi mladými lidmi, kteří mají společný ušlechtilý zájem, jenž jim pomáhá v poznávání přírody a jejích přirozených zákonitostí.

Česko si během posledních třech desetiletí vytvořilo jeden z nejlépe propracovaných systémů práce s včelařskou mládeží. V současné době je v evidenci Českého svazu včelařů 185 včelařských kroužků mládeže, v kterých pracuje více než 1 500 dětí.

V Podkrkonoší působí čtyři kroužky – v Dubenci, Dvoře Králové, Hostinném a Lomnici nad Popelkou. Dubenecký kroužek při místní základní škole vede Eduard Marek 19 let a prošlo jím více jak 60 dětí. V současnosti má 14 členů. Pan Marek je velmi schopný a úspěšný vedoucí – “vychoval” mimo jiné i trojnásobnou vítězku národního kola Zlaté včely Veroniku Šebkovou. Ta dnes již sama vede devět mladých včelařů v kroužku Včeličky z Jedničky, který pátým rokem působí pod hlavičkou DDM Jednička ve Dvoře Králové. Kroužek Hostinských včelaříků pracuje devátým rokem pod DDM Hostinné. Vede ho Jan Materna a v současnosti má devět členů.

Fotogalerie