Kraj pomůže s výstavbou chráněného bydlení na Třebechovicku

17. 3. 2023

Královéhradecký kraj pomůže neziskové organizaci Les Chalupes s výstavbou chráněného bydlení pro osm klientů u Třebechovic pod Orebem. Radní přislíbili poskytnout individuální dotaci ve výši pět milionů korun na financování výstavby nového zařízení, která by mohla začít už během příštího roku.

„Pomůžeme organizaci Les Chalupes vybudovat chráněné bydlení pro osoby se zdravotním postižením. Tato investice je plně v souladu s naší strategií v oblasti sociálních služeb na roky 2018 až 2026 a náš kraj postupně zvyšuje kapacity chráněného bydlení pro osoby se zdravotním postižením v regionu, jen za uplynulý rok kraj otevřel nové chráněného bydlení v Náchodě a nového zázemí pro pobytové sociální služby v Třebechovicích pod Orebem. Stavaři také zahájili výstavbu nového komunitního chráněného bydlení v Jičíně,“ uvedla náměstkyně pro oblast sociálních věcí Martina Berdychová.

Čtěte také: V Náchodě vyrostlo nové chráněné bydlení

Výstavba chráněného bydlení s osmi lůžky v Polánkách nad Dědinou bude stát zhruba 36 milionů korun. Nezisková organizace Les Chalupes z vlastních zdrojů již zaplatila projektovou dokumentaci a chce podat žádost o dotaci do Národního plánu obnovy. Jednou z podmínek je spoluúčast žadatele ve výši pěti milionů korun. Tyto peníze ale organizaci chyběli, a proto se obrátili na Královéhradecký kraj.

„Les Chalupes založili rodiče osob se zdravotním postižením a je propojena s dlouhodobě etablovaným poskytovatelem sociálních služeb Skok do života, s níž již několik let spolupracujeme a podporuje. Proto jsme se rozhodli tuto částku za Královéhradecký kraj přislíbit. Díky tomu tak mohou žádost podat. Přidělení dotace a případné zahájení financování celého projektu se uskuteční v roce 2024,“ doplnil hejtman Martin Červíček.

Královéhradecký kraj výstavbu chráněného bydlení soustavně podporuje. Během srpna loňského roku například dokončil přímo v Třebechovicích pod Orebem výstavbu dvou rodinných domů za necelých 32 milionů korun včetně DPH. Vzniklo nové zázemí pro pobytové sociální služby s celkovou kapacitou 12 lůžek, která nahrazují služby ústavního charakteru.

Čtěte také: Nová pobytová služba naučí klienty s mentálním postižením, jak bydlet

V Jičíně probíhá rekonstrukce bytového domu, kde by mělo vzniknout 11 lůžek pro osoby s mentálním postižením, kam se přesunou klienti z Domova sociálních služeb v Chotělicích. V Hradci Králové pak kraj podal žádost o dotaci na výstavbu nového šestilůžkového zázemí pro osoby s mentálním či kombinovaným postižením, kde budou získávat zkušenosti, znalosti a dovednosti potřebné pro v maximální míře samostatný život.

V přípravě je řada dalších projektů, které zvyšují počty komunitních služeb v Nové Pace, Hořicích, Hradci Králové, Jaroměři a Novém Městě nad Metují.