V krajské soutěži Vesnice roku zvítězila obec Vrbice

11. 6. 2012 Autor: Jiří Hošna

Obec Vrbice na Rychnovsku se stala podruhé vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku, v minulosti v tomto klání uspěla již v roce 2004. Je to poprvé v historii, co se podařilo některé z přihlášených obcí titul obhájit. Do soutěže se mohly přihlásit všechny obce v regionu, které mají maximálně 6200 obyvatel.

„Porota ocenila zejména harmonický rozvoj obce v obou místních částech. Zaujala ji rovněž péče o krajinu okolo obce a v ní, péče o místní vesnickou zástavbu či obnovu zeleně odpovídající venkovskému prostředí. Další kladné body přinesla příkladná spolupráce spolků s obcí, vzorná prezentace obce a aktivita místních občanů. Ocenění si obec Vrbice zasloužila i za vytváření podmínek podporujících cestovní ruch,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

Slavnostní vyhlášení Vesnice roku se bude ve vítězné obci konat 25. srpna. Modrá stuha za společenský život letos putuje do obce Konecchlumí, Bílá stuha za činnost mládeže do Lovčic. Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu získala obec Sovětice a Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se mohou pyšnit Nahořany.

Každý krajský vítěz soutěže získává jeden milion korun, vítěz celostátního kola potom další milion korun navíc. Finance jsou určeny například na rozvoj infrastruktury, budování kanalizace nebo rekonstrukci budov ve vítězných obcích.

Loni byl vítězem krajského kola a Vesnicí roku Nový Hrádek na Náchodsku. Soutěž vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj společně se Spolkem pro obnovu venkova, Svazem měst a obcí a ministerstvem zemědělství. Cílem soutěže Vesnice roku je především povzbudit obyvatele vesnic k rozvoji svého domova a podpořit rozmanitost a pestrost tradic jednotlivých regionů.

Udělené ceny v soutěži Vesnice roku 2012 v Královéhradeckém kraji:

Zlatá stuha

• obec Vrbice, okr. Rychnov nad Kněžnou

Modrá stuha za společenský život

• obec Konecchlumí

Bílá stuha za činnost mládeže

• obec Lovčice

Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu

• obec Sovětice

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

• obec Nahořany

Cena naděje pro živý venkov (za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích)