Lípa bludičky Mokřinky uspěla ve finále soutěže Strom roku 2012

24. 10. 2012 Autor: Dagmar Honsnejmanová, Mokré

Památná lípa z obce Mokré na Rychnovsku se v celostátním finále Strom roku umístila na krásném 5. místě. Obec, kde žije jen 150 obyvatel, není zde žádný spolek, ani škola nebo školka, posbírala neuvěřitelných 2566 hlasů.

„Ráda bych poděkovala všem, kteří nás podpořili, a to nejen sbíráním hlasů, ale i finančně. Nadšenců a milovníků přírody, kteří nám fandili, bylo opravdu hodně. Hlasovací listiny byly umístěny na víc než 30 místech našeho regionu a to nepočítám rodiny, jednotlivé osoby, hlavně děti, kteří všichni sbírali hlasy ve svém okolí. Všem patří velké poděkování,“ řekla Dagmar Honsnejmanová, knihovnice, iniciátorka akce a přihlašovatelka stromu z Rychnovska v letošním ročníku soutěže.

Vyhodnocení a veškeré podrobnosti jsou na www.obecmokre.cz, kde má lípa bludičky Mokřinky svoji stálou sekci. Jsou zde fotografie nejen z vyhodnocení, které se konalo 20.10.2012 v Brně v Divadle Husa na provázku, ale především fotografie lípy v různých proměnách času.

Slavnostního vyhlášení se vedle Dagmar Honsnejmanové zúčastnila také starostka obce Mokré Blanka Kučerová.

Lípu bludičky podpořil i Královéhradecký kraj.

Celkové výsledky finále soutěže Strom roku 2012:

Umístění Strom Kraj Hlasy
1. Lípa z Novodvorské aleje Jihomoravský kraj  9.879
2. Buk příběhů Olomoucký kraj 3.120
3. Jiřická lípa kraj Vysočina 2.988
4. Lidická hrušeň Středočeský kraj 2.640
5. Lípa bludičky Mokřinky Královéhradecký kraj 2.566
6. Popické lípy Jihomoravský kraj 1.780
7. Dub letní v Proboštově Ústecký kraj 1.466
8. Körnerův dub Karlovarský kraj 1.418
9. Kaštan u kostela Plzeňský kraj 835
10. Lípa svobody v Karviné Moravskoslezský kraj 698
11. Kobzova lípa Zlínský kraj 632
12. Žižkův dub v Podhradí Pardubický kraj 71

Soutěž Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství spolu s ministerstvem životního prostředí za podpory dalších partnerů. O soutěži více na www.nadacepartnerstvi.cz.