Královéhradecký kraj nabízí chráněné bydlení

28. 2. 2014 Autor: Martina Götzová

Ve čtyřech bytech chráněného bydlení v Jaroměři, Novém Městě nad Metují a v Třebechovicích pod Orebem najde od jara nový domov deset nájemníků s lehkým mentálním postižením. Vhodné byty vybral opočenský Domov Dědina na žádost kraje.

Radní pro sociální oblast Josef Lukášek v novém bytě chráněného bydlení
Aby nemuseli být lidé s lehkým mentálním postižením v ústavech, chtěli jsme jim umožnit bydlení v přirozeném prostředí, kde žijí, kde to znají,“ říká radní pro sociální oblast Josef Lukášek. Služba chráněného bydlení poskytuje ubytování a nezbytnou podporu v běžném životě dospělým lidem s mentálním postižením, kteří asistenci a podporu v běžných denních činnostech potřebují. Míra podpory je dojednán individuálně s každým uživatelem tak, aby mu umožnila žít co nejvíce samostatně.

V jednom bytě mohou bydlet maximálně tři nájemníci. Ty vybíráme například z dětských domovů, praktických škol, nebo to jsou lidé, kteří už v přirozeném prostředí žijí a my jim dáme možnost se osamostatnit,“ uvádí ředitelka Domova Dědina Alena Goisová. Lidé s postižením tak mají díky chráněnému bydlení možnost žít běžným životem jako jejich vrstevníci: starat se o sebe a svou domácnost, nakupovat, vařit, organizovat si vlastní čas. „První nájemníci by se mohli nastěhovat už během března, přičemž kapacitu ještě dosud nemáme plně obsazenou,“ doplňuje ředitelka domova.