Градецький КАКПУ припинив роботу, окремі підрозділи допомагатимуть біженцям на робочих місцях

10. 8. 2022 Autor: Lukáš Vaníček

Регіональний центр допомоги Україні в Градці Кралове припинив роботу в понеділок, 8 серпня. З 10 серпня окремі підрозділи надаватимуть допомогу українським біженцям на їхніх звичайних робочих місцях у Градець-Кралове, насамперед за адресою Ulrichov náměstí 810, де розташовані Регіональне управління поліції Чеської Республіки, а також Департамент притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Чехії розташовані.

Градецький КАКПУ припинив роботу, окремі підрозділи допомагатимуть біженцям на робочих місцях

«Ми, як і інші регіони, продовжуватимемо забезпечувати системний підхід до реєстрації біженців, але, оцінюючи набутий досвід та економічну ефективність, ми вирішили, що всі зацікавлені компоненти вже роз’їдуться по своїх кабінетах в окремих установах. , де вони виконуватимуть свої повноваження з середи, 10 серпня у зв’язку з кризою біженців», – сказав губернатор Мартін Червічек.

В адміністративній будівлі на площі Ульріха розташовані два ключових компоненти, які забезпечують процес реєстрації біженців, а саме регіональне управління поліції Чеської Республіки та Департамент притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки. Тут розміститься станція інтеграційного центру. Цей процес поступово продовжують інші зацікавлені організації, такі як служба зайнятості, медична страхова компанія тощо, які також працюватимуть у своїх офісах.

Окремі пости працюватимуть із середи, 10 серпня, а реєстрація біженців триватиме три дні на тиждень – понеділок, середа та п’ятниця з 8:00 до 15:00.

Нинішня штаб-квартира KACPU, обласна будівля на Окроуглику, і надалі використовуватиметься для екстреного очікування у разі прибуття біженців без забезпеченого житла.

«Якщо ситуація зміниться, ми, звісно, ​​готові повернутися до моделі центрального робочого місця, ймовірно, знову на Окроугліку, тому що вона нам запрацювала. Але сьогодні ситуація діаметрально інша, і ми маємо ефективно розпоряджатися фінансовими ресурсами, а також капіталом тих людей, які працювали п’ять місяців, щоб все зробити. Я переконаний, що нинішнє припинення роботи KACPU є правильним рішенням», – прокоментував губернатор Мартін Червічек.


Registrace ukrajinským uprchlíkům již poskytují jednotlivé složky ve svých institucích, provoz KACPU skončil

Od 10. srpna pomáhají jednotlivé složky s registrací uprchlíků z války sužované Ukrajiny již na svých běžných pracovištích, především na Ulrichově náměstí 810 v Hradci Králové. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Hradci Králové ukončilo v pondělí 8. srpna svůj provoz.

„Stejně jako ostatní kraje dále zajistíme systémový přístup k registraci uprchlíků, ale na základě vyhodnocení získaných zkušeností a efektivity nákladů jsme se rozhodli, že všechny zainteresované složky již přejdou takzvaně do svých kanceláří v jednotlivých institucích, kde budou od středy 10. srpna plnit své kompetence v souvislosti s uprchlickou krizí,“ řekl hejtman Martin Červíček.

V administrativní budově na Ulrichově náměstí sídlí dvě klíčové složky, které zabezpečují proces registrace uprchlíků, a to krajské ředitelství Policie ČR a také Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Své stanoviště zde bude mít integrační centrum. Na tento proces postupně navazují další zainteresované organizace jako například úřad práce, zdravotní pojišťovna a podobně, které již také budou pracovat ve svých úřadech.

Jednotlivá stanoviště budou v provozu od středy 10. srpna a registrace uprchlíků bude poté probíhat nadále tři dny v týdnu – v pondělí, středu a pátek od 8:00 do 15:00.

Dosavadní sídlo KACPU, krajská budova Na Okrouhlíku, bude nadále sloužit pro nouzové přečkání v případě příjezdu uprchlíků bez zajištěného ubytování.

„Pokud by se situace změnila, jsme samozřejmě připraveni vrátit se do modelu centrálního pracoviště pravděpodobně opět na Okrouhlíku, protože se nám osvědčilo. Dnes je ale situace diametrálně odlišná a měli bychom efektivně nakládat s finančními prostředky, ale i s kapitálem těch lidí, kteří pět měsíců pracovali na tom, abychom vše zvládli. Jsem přesvědčen o tom, že současné ukončení provozu KACPU je správné rozhodnutí,“ zhodnotil hejtman Martin Červíček.

KACPU Hradec Králové začalo registrovat první uprchlíky z Ukrajiny 2. března 2022 v Kongresovém centru ALDIS. Od 2. března do 5. srpna 2022 celkem zaregistrovalo 18 092 občanů Ukrajiny. HZS KHK z tohoto počtu zajistil náhradní ubytování pro 2 673 lidí.