Turistický portál Královéhr. kraje

Úvodní stránkaKladské pomezíAktivní turistikaPěší turistika

Za přírodními krásami Jestřebích hor

Pěší turistika: Úpice - Malé Svatoňovice - osada Paseka - Žaltman - Malé Svatoňovice - Úpice (20 km)

Za přírodními krásami Jestřebích hor

Výchozí místo: Úpice, náměstí

Průběh trasy: Úpice, náměstí – modrá tur. značka, Malé Svatoňovice – červená tur. značka, osada Paseka – zelená tur. značka, Žaltman, rozcestí – modrá tur. značka - Malé Svatoňovice, Úpice /20 km/

Krátký popis trasy:
Trasa vedoucí mimo jiné nádhernou přírodou Jestřebích hor a městem slavného rodáka Karla Čapka - Malými Svatoňovicemi, jež jsou odpradávna spojovány s léčivou vodou. Léčivou studánku doplňuje majestátní kostel Panny Marie Sedmiradostné a kaplička z araukaritů. Toto zkameněle dřevo je zdejším „pokladem“.

Zajímavosti na trase:

• Malé Svatoňovice - Muzeum bratří Čapků v rodném domě Karla Čapka, kostel Panny Marie Sedmiradostné, studánka s „léčivou vodou“, křížová cesta,
  • Paseka - osada na hřebeni Jestřebích hor, nazývaná též čapkovsky „Brendy“,
  • Žaltman - nevyšší vrchol Jestřebích hor, rozhledna

Náročnost: Trasa stále mírně stoupá a končí až v nadmořské výšce 740 m n. m.

ČESKÝ RÁJ
KRKONOŠE A PODKRKONOŠÍ