Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktuality

Seniorská obálka

14. 10. 2019

Seniorská obálka usnadní řešení v situaci tísně a ohrožení zdraví nebo života. Bude se distribuovat do domácností se zdravotní péčí či domů s pečovatelskou službou a bude ke stažení na krajském webu. Důležité je umístit obálku na viditelné místo.

„Věřím, že Seniorská obálka brzy zdomácní zejména tam, kde žijí lidé osamoceně, a napomůže v důležitých situacích, urychlí čas a rozhodování při záchraně života,“ zdůraznil hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Tyto údaje, které by měly být pravidelně aktualizovány, mohou v případě zásahu zdravotnické záchranné služby zjednodušit vyšetření nemocného a pomoci posádce při rozhodování o optimální terapii, případně transportu do vhodného zdravotnického zařízení.

„Jde o kartu, na které senioři (i za pomoci příbuzných nebo svého praktického lékaře) vyplní základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích (včetně dávkování) a kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře. Údaje by měly být umístěny na viditelném místě v bytě nebo domě - na dveřích lednice nebo vnitřní straně vchodových dveří,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Derner odpovědný za oblast sociálních věcí.

Seniorská obálka je výstupem spolupráce kraje s projektem Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň, která vznikla nejdříve v Jihomoravském kraji, odkud ji Královéhradecký kraj přijal. Na projektu spolupracují odborníci z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Ministerstvo práce a sociálních věcí spolupracuje s Královéhradeckým krajem i na dalších opatřeních pro seniory v našem kraji.

Seniorskou obálku a její pravidla pro vyplnění je možné stáhnout v přílohách níže.

Jak nakládat s tímto tiskopisem?

Kartu je třeba vyplnit v klidu, nejlépe s někým blízkým či rodinou. Vyplňují se údaje týkající se nemocí, se kterými se dotyčný léčí a léků, které užívá. Dále je vhodné uvést jméno praktického lékaře, ale především údaje týkající se blízkých osob, kterým je nutno podat zprávu o vzniklé situaci. Aby karta fungovala, je velmi důležité kartu průběžně aktualizovat, například při změně předepsaných léků! Vyplněnou kartu pak umístit na viditelné místo, jedná se konkrétně o dvě přípustná místa - na lednici třeba magnetkou, nebo do průhledné folie na vnitřní stranu vchodových dveří. Po dohodě se všemi složkami IZS je důležité, aby údaje na kartě nebyly zastaralé a aby byla karta vidět (neukládejte ji do neprůhledného pouzdra nebo do šuplíku apod.).

Kontaktní osoba pro další informace:

Mgr. Jana Fröhlichová, krajská koordinátorka projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň pro Královéhradecký kraj,
MPSV, mobil: 728 483919, mail: jana.frohlichova@mpsv.cz

Seniorská obálka

Soubory ke stažení