Co je Juniorský maraton / Junior Marathon Championship (JMC)?

14. 12. 2006 Autor: Jiří Novotný

Juniorský maraton je štafetový běžecký závod desetičlenných družstev, složených ze studentů středních škol, kteří zdolávají celou trať klasického maratonu.


Co je Juniorský maraton / Junior Marathon Championship (JMC)?

Juniorský maraton je štafetový běžecký závod desetičlenných družstev, složených ze studentů středních škol, kteří zdolávají celou trať klasického maratonu.

Maratonská trať je pro svou délku jednou z nejnáročnějších běžeckých disciplín. Z tohoto důvodu je v případě Juniorského maratonu přizpůsobena mladým závodníkům. Celý úsek 42,195 km je tak rozdělen na deset částí a zdolává se formou štafety.

Smyslem Juniorského maratonu je přiblížit maratonskou myšlenku mladým lidem ve věku 14 - 18 let. Cestou připoutání studentů ke sportu se tak snažíme napomoci v boji proti problémům mladé generace, jako jsou alkohol, cigarety a drogy.

Nejdůležitějším aspektem je sportovní význam celé soutěže - v průběhu osmi let své existence již získal zejména mezi studenty značnou popularitu. Studenti středních škol mají jedinečnou šanci zúčastnit se Pražského mezinárodního maratonu - za účasti televizních kamer se mohou postavit na start finálového běhu, to vše navíc v závodě, na který je soustředěna pozornost nejen české veřejnosti, ale rok od roku více i celého světa.

V neposlední řadě je snem realizačního týmu PIM podat pomocnou ruku při výchově špičkových běžců, kteří by jednou dokázali důstojně reprezentovat Českou republiku ve světě, a to nejen na maratonské trati.

Sportovní aspekty:

  • Společný zážitek ve velmi individuálním sportu - to je štafeta na trati maratonského závodu
  • Díky dlouhé době závodu není rozhodující postavení družstva v průběhu závodu - pořadí se neustále mění díky výkonům jednotlivých účastníků - tým může a musí pracovat dokonale po celou dobu závodu
  • Nutnost vytvoření správné týmové strategie s nasazením jednotlivých běžců
  • Pro spoustu studentů dnešní doby je běh na 4 km překonání sebe sama

Projekt Juniorského maratonu je sám o sobě unikátní záležitostí, kterou nenajdete nikde jinde v Evropě. Provedený marketingový výzkum ukázal, že v roce 2001 celých 56% dotázaných na území ČR znalo, nebo si alespoň pamatovalo tuto akci. Toto číslo svědčí o velmi dobré propagaci a zájmu o tuto sportovní událost nejen v hlavním městě.


Jak je Juniorský maraton organizován ?

Celá soutěž je organizována ve třech fázích - školní kola, semifinálová kola a finálový závod.

Školní kola

V první fázi si každá střední škola, ucházející se o účast v Juniorském maratonu, může uspořádat vlastní školní šampionát. Na základě jeho výsledků sestaví tým, který bude střední školu reprezentovat. Jedinými omezeními při výběru studentů je jejich studium v denní formě studia a účast nejméně tří děvčat v družstvu.

Semifinálová kola

Celkový počet semifinále bude jako v roce 2006 čtrnáct - podle krajského rozdělení. Tento model se osvědčil, závody probíhaly (s jedinou výjimkou) v krajských městech, které jsou a nebo se stávají skutečnými centry regionů. Školy jsou nasazovány na jednotlivá semifinále podle krajské příslušnosti. Pokud se škola zúčastní jiného krajského semifinále, nemá nárok na postup.

Stoupající zájem škol o JMC nejlépe dokumentuje vývoj účasti škol v semifinálových kolech:

  • 1997 - 5 škol
  • 1998 - 35 škol
  • 1999 - 55 škol
  • 2000 - 85 škol
  • 2001 - 92 škol
  • 2002 - 102 škol
  • 2003 - 138 škol
  • 2004 - 148 škol
  • 2005 - 144 škol
  • 2006 - 135 škol

Organizační zajištění semifinále JMC

Již od roku 1998 je tradicí, že semifinále zajišťují ve spolupráci s PIM studenti Akademie tělesné výchovy a sportu Palestra - Vyšší odborná škola spol. s .r.o. (www.palestra.cz).


Výběr a umístění trati

Vedle přiblížení podmínek semifinále podmínkám klasického maratonu se také závod stává atraktivnějším pro běžce i diváky.

V roce 2006 proběhly závody mimo stadion ve většině městech a tento trend se budeme snažit rozvíjet nadále i v roce 2007.

Postupový klíč

V roce 2006 ze semifinálových závodů do pražského finále postupovala vždy 1., 2. a 3. nejrychlejší škola podle množství přihlášených týmů dle tabulky:

  • 1 - 10 týmů 1 postupující
  • 11 - 20 týmů 2 postupující
  • 21 a více týmů 3 postupující

V letošním roce udělíme postup do finálového závodu na tzv. divokou kartu škole, která uspořádá nejlepší školní kolo a zašle nám nejobsáhlejší výsledky a fotodokumentaci práve z tohoto školního kola.

Naším cílem není jen vytvoření školních družstev, která budou bojovat o účast v semifinále a v případě postupu i ve finálovém závodě. Naším cílem je vytvoření co nejlepší atmosféry na závodech, kdy třeba i studenti a studentky, kteří se ve školním kole nekvalifikovali do školních týmů , přijdou podpořit své kolegy.

Přesunutím závodů z uzavřených atletických oválů na tratě v parcích a městech jsme udělali první krok pro zvýšení atraktivity závodů. Závody již nejsou uzavřené v tribunách, ale jsou tam, kam maratonský závod patří - ve městech, na silnici.

Semifinálové závody Juniorského maratonu, které se konají ve čtrnácti krajských městech v celé ČR mají velikou šanci se stát běžeckými svátky nejen pro studenty středních škol, kteří si ve školních kolech vybojovali účast ve školním družstvu.

Finálový závod

Proběhne v rámci Pražského mezinárodního maratonu v neděli 13. května 2007.

Postupující družstva (podle výsledků semifinálových závodů) mají od společnosti Prague International Marathon hrazenu dopravu do Prahy a zpět a ubytování ze soboty na neděli.

Předávací místa štafet jsou na trati maratonské trati na 4., 8., 12., 16., 20., 24., 28., 32. a 36. kilometru. Rozvoz běžců na předávky a zpět zajistí organizátor.

Účastníci finále Juniorského maratonu mají všechny výhody, které PIM spolu s partnery běhů připravují pro „Maratonský víkend“ 12. - 13. 5. 2007 (informujte se na www.pim.cz).

Více informací:

Více informací naleznete na adrese: www.pim.cz/jmc

nebo na e-mailové adrese: jmc@pim.cz

1

Soubory ke stažení