Domov sociálních služeb Chotělice

16. 10. 2023 Autor: Milan Jánský

Pobytová sociální služba je zde poskytována dospělým osobám (ženám i mužům) od 19 let věku s mentálním, popřípadě kombinovaným postižením. Především je služba poskytována osobám z Královéhradeckého kraje, kterým nelze zajistit potřebnou péči v domácím prostředí a kteří potřebují pravidelnou pomoc a podporu pro zabezpečení životních a osobních potřeb.

Domov sociálních služeb Chotělice je umístěn v hezkém prostředí rozlehlého parku, cca 10 km od Nového Bydžova v zámku z roku 1875. Od roku 1945 sloužil zámek jako útulek pro děti a později jako domov důchodců. V roce 1965 byl domov důchodců přestěhován do Hradce Králové a zámek byl následně využit pro poskytování sociální služby pro mentálně postižené muže. Od 1.1. 2017 poskytujeme na základě registrace tuto službu i mentálně postiženým ženám.

V roce l996 došlo novou přístavbou k rozšíření hlavní budovy zámku. Domov je tak v současné době komplexem několika budov-hlavní budova zámku, prádelna, administrativní budova, tělocvična + dílna, bytovka se šesti byty a letní pracovní dílna.

Ubytování je klientům poskytováno ve 2 jednolůžkových pokojích a dále ve dvoulůžkových a ve 4 třílůžkových pokojích v hlavní budově zámku. Na každém patře jsou koupelny, sprchové kouty a dostatek umyvadel a WC. K dispozici jsou zde pro klienty v 1. patře hlavně 2 místnosti (kavárny) na vaření např. kávy, čaje atd. včetně posezení s televizí. Dále jsou zde kulturní a denní aktivizační místnosti využívané hlavně ke společenským akcím a zájmovým činnostem. V tzv. 6-ti bytovce máme 4 byty využité pro bydlení klientů. V každém bytě jsou vždy dva dvoulůžkové pokoje, které mají společnou kuchyňku, jídelní místnost, sociální zázemí (vana či sprcha, WC) a případně balkon. Dále je 1 byt obsazen jako byt zaměstnanecký a 1 byt je využit jako provozní kancelář zaměstnanců a dále pro aktivizaci klientů.

Stravování je zajištěno vlastní kuchyní, ve které se vaří strava normální i dietní. Praní, žehlení a drobné opravy prádla klientů jsou zajištěny vlastní prádelnou.

V současné době je DSS Chotělice v procesu transformace zařízení s lokalitami výstavby nových pobytových prostor v Jičíně, Nové Pace a Hořicích.

Kapacita zařízení je 70 míst.

Registrovaná sociální služba:

Domovy pro osoby se zdravotním postižením dle § 48 zákona č. 108/2006 Sb.

Kontakt:

Domov sociálních služeb Chotělice