Návštěva srbských krajanů v Královéhradeckém kraji

28. 4. 2010 Autor: Kateřina Kupečková

Dne 27. dubna 2010 navštívila Hradec Králové srbská delegace

Dne 27. dubna 2010 navštívila Hradec Králové srbská delegace ve složení Ladislav Tesař, předseda obce Česko Selo, Josef Irovič, místopředseda Kruščice, Matice České a pan Stehlík, Bela Crkve, Matice Česká. Delegaci ze Srbska doprovázel starosta obce Čermná nad Orlicí Josef Bezdíček. Za Královéhradecký kraj se jednání účastnili Bc. Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje, Ing. Vladimír Derner, 2. náměstek hejtmana KHK, Ing. Václava Domšová, předsedkyně výboru pro kulturu a památkovou péči a Mgr. Kateřina Kupečková, oddělení mezinárodních vztahů. Vzhledem k tomu, že Královéhradecký kraj podporuje české krajany v Jižním Banátu v Srbsku a zaštiťuje spoluprácí obcí Čermná nad Orlicí, Česko Selo a Kruščica, delegace informovala představitele Královéhradeckého kraje o vývoji projektu na zavedení kanalizace a čističky v obci Kruščice, o sportovišti, které je již vybudovano, dále o výstavbě ubytovny, která se v současné době dokončuje. Představitelé delegace vyjádřili poděkování nad finančním darem Královéhradeckého kraje z roku 2009, za který obec Kruščice pořídila sekačku. Srbští krajané informovali o novém učiteli českého jazyka, který přišel do oblasti Jižního Banátu vyučovat krajany český jazyk. Delegace zmínila problematiku týkající se nedostatku papíru pro tiskárnu v obci Kruščice. Královéhradecký kraj předal kontakty na hospodářskou komoru s tím, že by se mohla pokusit o pomoc s dodáváním papíru do Kruščice.