Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality

Změny jízdních řádů reflektují požadavky cestujících

Poslední aktualizace: 3. 12. 2015

Cestující veřejnou dopravou se musí připravit na brzkou změnu jízdních řádů vlaků i autobusů. Oddělení dopravní obslužnosti krajského úřadu při jejich tvorbě vyšlo vstříc požadavkům obcí, škol nebo řadových cestujících. Vznikly také nové zastávky, jiné změnily název. Nové jízdní řády začnou platit již v neděli 13. 12.

Změny v jízdních řádech se dotknou i krajské autobusové dopravy

V návrhu nového jízdního řádu vycházeli naši technologové z podnětů a požadavků místní samosprávy. Všude, kde to bylo možné, jsme se snažili jim vyhovět. Především u menších obcí, kam zajíždí minimum spojů denně, je velice důležité, aby byly autobusy efektivně využívány a nehrozilo jejich zrušení. Rovněž zřízení nových zastávek vzešlo od samotných obcí,“ uvedl náměstek hejtmana Karel Janeček, který je odpovědný za oblast dopravy.

Vyhověno tak bylo požadavkům na prodloužení spojů ze strany obcí Dětenice a Kacákova Lhota na Jičínsku, Rašín na Hořicku, Zdelov na Rychnovsku nebo Levínská Olešnice na pomezí Královéhradeckého a Libereckého kraje. U dalších stávajících spojů budou upraveny časy: „Vyhověli jsme například společné žádosti obce Sovětice a ZŠ Cerekvice nad Bystřicí, aby odpolední spoj vyjížděl od školy až v 13.12 a žáci jej tak lépe stíhali. Od cestujících pak vzešel požadavek na uspíšení ranního spoje z Ústí u Staré Paky, díky němuž je ve Staré Pace zajištěn přípoj ve směru na Trutnov,“ zmínil namátkou náměstek Janeček.

Pamatováno bylo nejen na denní dojíždění do škol a za prací, ale také na kvalitní dopravní obslužnost vyhledávaných turistických destinací. V zimě tak například pojede zcela nový přímý spoj v sobotu ráno z Trutnova na Pomezní Boudy a zpět. Nový spoj zajistí v pátek odpoledne dopravu z Trutnova do Pece pod Sněžkou. Lepší víkendové spojení se kromě nejvyšších českých hor týká také Broumovských stěn a Javořických hor.

Kvůli lepší přehlednosti v odjezdech spojů budou některá stanoviště stávajících zastávek jmenovitě rozdělena podle směru jízdy. Na žádost obcí vzniknou zcela nové zastávky v Královci „U kolejí“, v Trutnově na „Rozcestí 1866“ a ve Zdelově „U koupaliště“.

Změny v železniční dopravy již avizovaly České dráhy. K těm nejvýznamnějším patří zrychlení dopravy z Hradce Králové do Pardubic díky dokončení nového dvoukolejného úseku, sezonní prodloužení spěšného vlaku „Ostaš“ do Adršpachu a zavedení nového školního vlaku z Hronova do Náchoda.

Seznam změn najdete v příloze

Autor: Michal Friček

Přílohy ke stažení:

Název přílohy Popis Typ Velikost Datum
Seznam změn xlsx 733 kB 3.12.2015