Zlatý oříšek má i v roce 2017 své krajské vítěze. Porota ocenila plavce, klavíristku a drezuristku

16. 10. 2017

V sále Hankova domu ve Dvoře Králové se v neděli odehrálo finále krajského předkola soutěže Zlatý oříšek. Jako každým rokem, také letos měla osmičlenná porota těžkou úlohu: z 15 talentovaných a šikovných dětí či týmů vybrat tři, které odmění nejen soškou Zlatého oříšku, ale také částkou 10.000 Kč. Letos tyto hlavní ceny putují do Nové Paky, Bohuslavic a Chlumce nad Cidlinou.

Celou akci již potřetí zorganizovalo místní centrum volného času DDM Jednička. Hlavní ceny - sochy ptáka se zlatým oříškem v zobáku - pocházejí z dílny akademika Milana Homoly a byly spolu s finanční odměnou předány těmto dětem:

V Nové Pace trénuje pravidelně Mikuláš Rudolf Cogan, a každým dnem se tak přibližuje svému vzoru - legendárními plavci Michaelu Phelpsovi. Zlatý oříšek tak putuje do rukou chlapce, který o účasti na olympiádě nejen sní, ale reálně se jí díky svým výkonům přibližuje.

Jedna z nejmladších účastnic - osmiletá Sára Kolaříková z Chlumce nad Cidlinou - by chtěla být slavnou klavíristkou. Její úspěchy na soutěžích v minulém roce jsou důkazem, že pokud bude trénovat jednou až dvakrát denně jako doposud, určitě o ní za pár let uslyšíme v celostátních, ale třeba i mezinárodních médiích. Zlatý oříšek v ruce je pro ni jistě velkou motivací.

Čtrnáctiletá studentka víceletého gymnázia v Dobrušce Šárka Kosařová má jeden velký koníček - koně. Tato mladá drezuristka již byla vybrána do centra talentované mládeže, kde může dále rozvíjet svůj talent a nadšení i pod vedením trenérů ze zahraničí. Tři cizí jazyky se tedy rozhodně neučí nadarmo a Zlatý oříšek je jí mimo jiné odměnou za dřinu, která s péčí o koně souvisí.

Osmičlenná porota, složená z mladých úspěšných lidí a zástupců nadačního fondu Zlatý oříšek, Královéhradeckého kraje či města Dvůr Králové, však neudílela jen hlavní ceny. Rozdala dalších šest cen dětem a týmům. Hodnoceny tak nebyly jen výkony, ale také schopnost spolupráce a hlavně svědomité přípravy.

Cenu Českého rozhlasu získala hlasováním veřejnosti přes facebookový profil stanice Šárka Kosařová z Bohuslavic (drezura koní).

Šek na 1000 Kč na nákup výtvarných i jiných potřeb a společenskou hru obchodu Amáta (dalšího sponzora soutěže) získal teamgym Spartak Trutnov, přesněji osm malých gymnastek, kterým není v průměru ani 12 let a které společně vyhrávají mistrovství ČR v Teamgym.

Hodinky Swatch získala od dalšího partnera akce - Dušek hodinky z Hradce Králové - basketbalistka Stella Vodvárková, která hraje úspěšné za Hradecké lvice a získala i řadu individuálních ocenění.

Dort ve tvaru Zlatého oříšku, tedy Cenu organizátora DDM Jednička, si odvezla všestranná Magdaléna Půlpánová, čtrnáctiletá sportovkyně, která v zimě vítězí na bílých svazích a v létě na atletických stadionech.

Cenu města Dvůr Králové předala místostarostka Alexandra Jiřičková Jakubu Jenšovskému z Hostinného, kterého baví fotografování a zajímá se o dění v rodném městě.

Cenu Královéhradeckého kraje předávala náměstkyně hejtmana Mgr. Martina Berdychová Terénním Beruškám z Nového Města nad Metují. Tento pěvecký sbor při ZŠ a MŠ Krčín již funguje přes 23 let a svoji radost z hraní a zpívání předává na charitativních akcích.

Všechny děti, včetně všech účastníků krajského finále, se mohou přihlásit do celostátní kola Zlatého oříšku: pokud nevyhrály v krajském kole, možná osloví více porotu v kole celostátním. Vítězové Zlatého oříšku jsou do celostátního kola přihlášeni automaticky, nejsou však automaticky vybráni do finále.

TEXT: Kateřina Sekyrková

FOTO: Ondřej Černota