Zima na silnicích stála kraj zatím 98,4 milionu korun

15. 2. 2016

Nejlevnější prosinec a nejdražší leden za poslední roky, co se nákladů na zimní údržbu týče, to hlásí krajští silničáři. Prozatímní předběžný účet za zimu, tedy od listopadu 2015 do konce ledna 2016 je asi 98,4 milionu korun. Za tu dobu bylo zaznamenáno 57 posypových dní a prozatím padlo asi 8200 tun soli.

Zima na silnicích stála kraj zatím 110 milionů korun
„V porovnání s minulými roky byl prosinec na údržbu silnic velmi mírný, oproti tomu předběžný lednový účet je za posledních 6 let úplně nejvyšší,“ komentoval prozatímní průběh zimy náměstek hejtmana a radní pro dopravu Karel Janeček. Předběžný účet za zimu, tedy od listopadu 2015 až do konce ledna 2016, je asi 98,4 milionu korun. Celkově má pro letošní rok Královéhradecký kraj na zimní údržbu vyhrazeno asi 165 milionů korun.

Od listopadu do konce ledna zaznamenali krajští silničáři celkem 57 posypových dní, během kterých spotřebovali téměř 8200 tun soli. Z celkových nákladů na zimní údržbu tvoří lednový účet asi 80 %, a to 78,9 milionu korun.

V porovnání s loňskou zimou jsou prozatím náklady na zimní údržbu vyšší. „Oproti listopadu 2014, kdy byl účet za zimní údržbu nulový, jsme loni zahájili posyp trochu dříve a zaplatili jsme tak za první měsíc zimy asi 9 milionů korun. I přesto na základě zkušeností z minulých let očekáváme, že vyhrazená částka 165 milionů korun bude dostačující,“ doplnil náměstek Janeček.

Zimní údržbu na krajských silnicích zajišťuje Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje a.s., která se stará celkem o 3020 km silnic II. a III. tříd.