Zastupitelé se přesvědčili o výsledcích přeshraniční spolupráce

10. 4. 2018

Hejtman Jiří Štěpán, radní Pavel Hečko a další členové krajského zastupitelstva absolvovali dvoudenní studijní cestu do Polska.

Účelem této návštěvy bylo pochopení odlišností fungování státní správy a samosprávy u našich severních sousedů a seznámení s výsledky a dalšími záměry česko-polské přeshraniční spolupráce, která patří k nejúspěšnějším v celé Evropské unii.

První den navštívila skupina lázně Duszniki-Zdrój, tamní biatlonovou arénu, kterou využívá i polská reprezentace, a blízké lyžařské středisko Zieleniec. Následně absolvovala jednání na radnici města Nowa Ruda. Týž den se sešla s polskými partnery v aglomeraci města Walbrzych. Vzhledem k tomu, že cestu organizoval Euroregion Glacensis, nechyběl na setkání sekretář české části euroregionu Jaroslav Štefek, předseda české části Miroslav Vlasák a předseda polské části euroregionu Czesław Kręcichwost. Přítomné krajské zastupitele seznámili s doposud realizovanými projekty, ale i s těmi, které zcela nedávno získali dotační podporu.

Druhý den studijní cesty navštívila skupina železniční muzeum v lokalitě Jaworzyna Slaska a také revitalizovaný důlní areál Stara Kopalnia ve Walbrzychu sloužící jako vzdělávací, kulturní a umělecké centrum. Tyto turistické magnety Dolního Slezska mohou být inspirací pro celou řadu lokalit v České republice.

Zastupitelé se přesvědčili o výsledcích přeshraniční spolupráce