Začíná nová sezona cyklobusů. Vyšší náklady jejich provoz neomezí

26. 5. 2017

Na silnice se vracejí cyklobusy. Přestože i jich se týká zvýšení nákladů na dopravní obslužnost, ke kterému došlo na základě vládního nařízení stanovujícího minimální mzdy řidičů, jejich provoz nebude oproti loňské sezoně nijak omezen. Cyklobusovou dopravu financuje z větší části Královéhradecký kraj.

Oblíbené cyklobusy zahajují sezónu poslední květnový víkend
Provoz cyklobusů je v kontextu zajištění celoroční dopravní obslužnosti doplňková záležitost. Jeho význam pro rozvoj cestovního ruchu i udržení stávající návštěvnosti našeho kraje je ale zásadní. Ani kvůli nárůstu nákladů v řádu statisíců korun proto nebudeme přistupovat k žádnému omezení těchto sezonních spojů. Zájem cestujících ale budeme pochopitelně nadále vyhodnocovat a přizpůsobovat mu nabídku,“ řekl první náměstek hejtmana Martin Červíček, který je odpovědný za oblast dopravy.

Na základě dohody mezi krajem a svazky měst a obcí, které se na zajištění cyklobusové dopravy podílejí, dojde pouze k posunutí začátku sezony. První cyklobusy tak cestující odvezou 3. 6. namísto obvyklého posledního květnového víkendu. Termín ukončení sezony se nemění a opět tak připadá na konec září (sobota 30. 9.).

Po dobu čtyř měsíců mohou cyklističtí nadšenci, a nejen oni, využívat všechny trasy, na které jsou z minulých let zvyklí. Za pozornost jistě stojí například linky provozované na půdorysu česko-polské spolupráce.

Linka 000554 cestujícím přibližuje atraktivní destinace na obou stranách hranice. Z Náchoda se s ní dá pohodlně dostat do lázní Kudowa Zdrój, dinosauřího parku v Karlówě nebo do poutního místa Wambierzyce. Svou cestu končí tato linka v Broumově lákajícím na tamní klášter i řadu přírodních a kulturních skvostů v okolí.

Linka 000262 vyráží již z Nového Města nad Metují a přes Náchod a Kudowu Zdrój cestující doveze do horských středisek – Zieleniece a Orlického Záhoří – a do sedla pod vrchol Šerlich. Z jednotlivých zastávek se dá vyrážet na cesty po obou stranách Orlických hor.

Loňská cyklobusová sezona patřila k těm úspěšným. Celkem bylo přepraveno 12,5 tisíce kol a téměř 70 tisíc osob. Provoz cyklobusů financuje z větší části Královéhradecký kraj, menším podílem přispívají dobrovolné svazky obcí. V loňském roce kraj hradil prokazatelnou ztrátu ve výši tří milionů korun, zúčastněné obce pak desetinu této sumy. Prokazatelná ztráta se každoročně odvíjí od vytíženosti cyklobusů, která je závislá především na počasí a dalších nepředvídatelných faktorech.

Cyklobusové linky jezdí v Královéhradeckém kraji ve čtyřech oblastech: Krkonoších, Euroregionu Glacensis (Orlické hory), Českém ráji a oblasti Branka (Kladské pomezí).