Chybí šikovní řemeslníci. Kraj hledá cestu, jak podpořit manuální zručnost mládeže

6. 8. 2018 Autor: Martina Svatoňová

Kraj uvažuje o zapojení škol do mimořádného projektu zaměřeného na podporu různých aktivit, které pomohou rozvíjet schopnosti v manuální zručnosti dětí a pracující mládeže. Rozvojový program dánské nadace Velux byl představen na setkání zástupců základních, středních a speciálních škol a také zástupcům domů dětí a mládeže.

„Všechny aktivity, které vedou k podpoře a zvýšení pracovních schopností a dovedností dětí a mládeže, kraj vítá. Vnímáme, jak stoupá poptávka na trhu práce po zručných pracovnících a šikovných řemeslnících. Nabídka projektu je zajímavá, kraj uvažuje o systémovém projektu, ale chceme vyjít hlavně z nápadů a zkušeností škol,“ říká náměstkyně pro školství Martina Berdychová.

V nabídce dánské nadace Velux není vymezen okruh žadatelů. Zaměřuje se na žáky devátých tříd a mládeže až do 26 let. Na rozdíl od jiných projektů jsou zde poměrně volná pravidla a je možné dlouhodobější projekty měnit v průběhu realizace podle dalších okolností.

„Obrátili jsme se na školy s prosbou o jejich podněty, které by bylo možno realizovat, a to jak v konkrétní škole, tak třeba s přesahem do celého kraje, mezi obory, školami a různými subjekty,“ doplňuje náměstkyně.

Délka projektu se předpokládá do pěti let, je však možné podpořit i projekty s delší dobou trvání, vše se totiž bude posuzovat individuálně. Finanční rozmezí je stanoveno mezi 500 tisíci a 2 miliony eur a také lze projekty v případě vysoké kvality podpořit i vyšší nebo nižší částkou.

Společnost, která vyrábí střešní okna Velux, sídlí v Dánsku ve městě Horsholm. Vlastní několik výrobních závodů v jedenácti zemích světa. Majitelem skupiny Velux je rodina zakladatele společnosti a VKR Holding A/S. Většina akcií holdingu patří charitativním nadacím společnosti Velux.