Ve Velkém Poříčí vzniká unikátní lezecký polygon pro hasiče

12. 3. 2018 Autor: Michal Friček

Stavba lezeckého polygonu pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou může začít. Na základní kámen stavby v rámci modernizace Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí poklepali dnes zástupci Hasičského záchranného sboru ČR, Ministerstva vnitra ČR a dalších organizací. Vzdělávací a výcvikové středisko projde v následujícím roce rekonstrukcí za téměř 54 milionů korun včetně DPH.

Slavnostní zahájení stavby nového lezeckého polygonu se uskutečnilo v areálu hasičské stanice ve Velkém Poříčí, kde má nový objekt vyrůst. "Dnes jsme zahájili stavbu moderního výcvikového střediska, které bude svého druhu v republice ojedinělé. Novým polygonem docílíme toho, že se zde budou moci vzdělávat nejen příslušníci HZS ČR, ale také dobrovolní hasiči a zástupci dalších složek IZS. Kapacita střediska se totiž zvýší ze současných asi 140 vyškolených osob ročně až na 500 osob," řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.

Královéhradecký kraj na slavnostním aktu zastupoval radní Pavel Hečko, který je odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů, dotací a cestovního ruchu. "Jsem rád, že toto unikátní zařízení se bude nacházet právě v našem kraji. Jeho umístění na Náchodsku jistě není náhodné, protože celá oblast oplývá množstvím skalních měst a je nezbytné, aby jak hasiči tak například skalní záchranáři byli k zásahům v náročném terénu dobře připraveni," uvedl radní Hečko.

Nový lezecký polygon vyroste v bezprostřední blízkosti náchodské hasičské stanice se sídlem ve Velkém Poříčí. Objekt bude součástí stávajícícho výcvikového zařízení. Projekt počítá s vybudováním haly pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Nebudou to ale jen vnitřní prostory, kde budou moci lezci trénovat. Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity. "Na střeše tak budou probíhat například simulace zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Uvnitř zařízení se bude nacházet kromě lezeckých stěn i speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách. Najdeme tam i cvičnou studniční šachtu, polygony stísněných prostor nebo stromový kmen s větvemi," uvedl ředitel územního odboru Náchod a odborný garant projektu plk. David Pouč. Odhadem se bude moci realizovat ročně až 25 kurzů s maximální kapacitou 20 osob.

Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí je organizační složkou HZS Královéhradeckého kraje. V roce 2002 bylo pověřeno prováděním základní a pravidelné odborné přípravy hasičů - instruktorů pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. V současné době disponuje zařízení dvěma výcvikovými trenažery. Nachází se zde lešenový trenažér s umělou lezeckou stěnou a příhradové stožáry vysokého napětí. Stávající trenažery však kapacitně neumožňují rozšíření odborné přípravy. Navíc jsou všechny umístěné venku a nejsou žádným způsobem kryté či chráněné. Proto je období, kdy je možné provádět výcvik, omezeno.

Zakázka byla vysoutěžena za 53,7 milionu korun včetně DPH. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pokryje 85 procent nákladů, zbytek bude uhrazen ze státního rozpočtu. Stavba má být dokončena do jednoho roku. Polygon by mohl začít sloužit na jaře 2019.

ZDROJ: Martina Götzová, HZS KHK

Ve Velkém Poříčí vzniká unikátní lezecký polygon pro hasiče

Ve Velkém Poříčí vzniká unikátní lezecký polygon pro hasiče

Ve Velkém Poříčí vzniká unikátní lezecký polygon pro hasiče

Ve Velkém Poříčí vzniká unikátní lezecký polygon pro hasiče

Ve Velkém Poříčí vzniká unikátní lezecký polygon pro hasiče

Ve Velkém Poříčí vzniká unikátní lezecký polygon pro hasiče