V Brně se otevřela prvorepubliková kavárna propagující východní Čechy. Stavíte se?

22. 1. 2018 Autor: Lukáš Vaníček

Na brněnském výstavišti ve čtvrtek začal Mezinárodní veletrh turistických možností v regionech Regiontour. Královéhradecký a Pardubický kraj tu pod společným názvem Východní Čechy budou propagovat krásy a turistická lákadla obou regionů až do neděle 21. ledna.

V Brně otevřela prvorepubliková kavárna propagující východní Čechy. Stavíte se?

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (vlevo) a Pardubického kraje Martin Netolický (s čepicí).

„Tradiční řevnivost mezi Hradcem Králové a Pardubicemi se nese ryze v rovině žertu a jemného škádlení. Jelikož jsme tu dnes otevřeli stánek pod společnou značkou Východní Čechy, je to ukázka toho, že spolu dokážeme dobře spolupracovat,“ usmívá se hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a rovnou pokračuje:

„Pro turisty můžeme nabídnout od všeho kousek: třeba zážitkovou turistiku po pivovarech, pevnostní turistiku, místa vázající se k roku 1866. Dále tu máme přírodní památky a skvosty, a to nejen hory, ale i menší chráněná území, která jsou hojně navštěvovaná.“

Stánek v podobě prvorepublikové kavárny vybraly oba kraje u příležitosti stého výročí založení samostatného československého státu. Zdobí ji secesní lustry a židle a na stěnách visí mimo jiné také portréty Karla Čapka.

„Od této expozice čekám minimálně stejný úspěch, jako jsme měli na tomto veletrhu loni s maringotkou českých loutek. Kavárna první republiky táhne a věřím, že se stane velkým tahákem pro všechny, kdo chtějí přijet do východních Čech,“ říká radní Královéhradeckého kraje Pavel Hečko, do jehož gesce spadá regionální rozvoj a cestovní ruch.

V kavárně na výstavišti zástupci obou krajů pokřtili publikaci o významných stavbách z první republiky a také mapu východních Čech, která potěší především milovníky zlatavého moku, neboť jsou na ní vyznačeny regionální pivovary. „Máme jich v celé republice takové množství, že konkurujeme ostatním státům okolo nás,“ dodává radní Hečko.

V Brně otevřela prvorepubliková kavárna propagující východní Čechy. Stavíte se?

Zástupci obou krajů pokřtili mapu pivovarů stylově - pivem. Zleva doprava stojí: Pavel Hečko, Jiří Štěpán, Martin Netolický, René Živný.

V Brně otevřela prvorepubliková kavárna propagující východní Čechy. Stavíte se?

Návštěvníci veletrhu pomalu nevědí, kam dříve skočit.

V Brně otevřela prvorepubliková kavárna propagující východní Čechy. Stavíte se?

Ve stánku východních Čech se čepovalo regionální pivo.