Tři krále na krajském úřadu přivítal hejtman Jiří Štěpán

5. 1. 2018

V pátek pátého ledna navštívili úřad Královéhradeckého kraje koledníci Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita České republiky. Skupinky dobrovolníků si rozdělily patra úřadu a postupně obešly všechny kanceláře a na dveřích zanechaly požehnání – K + M + B + 2018.

Tři krále na krajském úřadu přivítal sám hejtman Jiří Štěpán

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí na území České republiky a ročně se do ní zapojují tisíce dobrovolníků. Královéhradecký kraj finančně podporuje jednotlivé charity a jsem rád, že jsem mohl přispět na jejich činnost i já osobně. Vím, že takto vybrané peníze půjdou na dobrou věc,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který koledníky uvítal ve své kanceláři.

Výtěžek Tříkrálové sbírky 2018 konané v obcích a městech hradeckého regionu bude použit pro rozvoj projektů Oblastní charity Hradec Králové. Jedním z nich je například domácí hospicová péče, která umožňuje umírajícím lidem a jejich blízkým strávit poslední chvíle společně v domácím prostředí. Královéhradecká charita také prostřednictvím Střediska rané péče Sluníčko pomáhá rodinám pečujícím o děti s postižením v raném věku.

Tři krále na krajském úřadu přivítal sám hejtman Jiří Štěpán

Charita ČR je pro náš kraj významným partnerem při poskytování sociálních služeb. Bez jejich spolupráce bychom se neobešli. Ceníme si na nich především spolehlivosti a důvěryhodnosti, které jsou podepřeny dlouhodobou zkušeností. Charita ČR svou činností vnáší do naší společnosti vědomí sounáležitosti a solidarity s potřebnými a Tříkrálová sbírka umožňuje každému podílet se na praktickém uskutečňování těchto hodnot,“ doplňuje náměstek hejtmana Vladimír Derner.

Na financování činnosti charit se podílí Královéhradecký kraj ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. V loňském roce se mezi jednotlivé charity rozdělilo více než 67 milionů korun, přičemž sám kraj přispěl téměř 13 miliony korun.

Tři krále na krajském úřadu přivítal sám hejtman Jiří Štěpán

K nejvýznamnějším službám, které poskytují jednotlivé charity, patří:

• Diecézní charita HK – poradna pro cizince,
  • Oblastní charita HK – domácí hospicová péče, poradna pro lidi v tísni, raná péče, azylový dům, azylový dům pro matky s dětmi, nízkoprahové denní centrum, noclehárna, intervenční centrum, sociální rehabilitace, pečovatelská služba,
  • Oblastní charita Č. Kostelec – hospicová péče, pečovatelská služba, tísňová péče, intervenční centrum, chráněné bydlení,
  • Oblastní charita Trutnov – osobní asistence, pečovatelská služba, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi,
  • Oblastní charita Jičín – pečovatelská služba, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi,
  • Oblastní charita Sobotka – domov pro seniory, pečovatelská služba,
  • Farní charita Dvůr Králové nad Labem – občanské poradny, osobní asistence, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, sociálně terapeutická dílna,
  • Farní charita Dobruška – osobní asistence,
  • Farní charita Rychnov nad Kněžnou – denní a týdenní stacionář, odlehčovací služba,
  • Farní charita Náchod – azylový dům pro matky s dětmi, dům na půl cesty.
  • Farní charita Třebechovice je od počátku roku 2018 sloučena pod OCH Hradec Králové.