Středoškoláci za kamerou točí příběhy svých sousedů

25. 1. 2019

Katolický kněz pronásledovaný a vězněný komunistickým režimem, dcera rodiny ukrývající partyzány, mistryně Evropy v běhu z roku 1969 či pamětník represí v průběhu války v Jugoslávii. To jsou čtyři z deseti pamětníků, kteří se dobrovolně ocitli před kamerou, aby jejich vzpomínky zachytili studentští dokumentaristé z východních Čech.

Středoškoláci za kamerou točí příběhy svých sousedů

Deset středoškolských týmů z pěti východočeských měst se od září zapojilo do projektu Příběhy našich sousedů a většina už má to nejtěžší, tedy samotné natáčení pamětníků, za sebou. Projekt realizuje nezisková organizace Post Bellum s podporou Královéhradeckého kraje, partnery projektu jsou umělecké centrum Impuls Hradec Králové a Univerzita Hradec Králové.

„Do projektu Příběhy našich sousedů jsem se zapojil poprvé a prozatím to vnímám jako velmi povedený krok. Vidět nadšení studentů po rozhovoru se „svým“ pamětníkem, jejich dychtivost po dalších informacích a zapálení pro práci v projektu je snad snem každého učitele,“ hodnotí dosavadní průběh projektu učitel Pavel Lehar z hradeckého Gymnázia Boženy Němcové.

V minulých měsících studenti ze středních škol v Hradci Králové, Náchodě, Dobrušce, Hořicích a Dvoře Králové nad Labem absolvovali dokumentaristické školení, kde se učili vést rozhovor s pamětníkem a pracovat s technikou. Následně sami natočili na videokamery vzpomínky pamětníků ze svého okolí a nyní pracují na tom, aby z velkého množství materiálu vytvořili několikaminutový televizní dokument.

„Jsme velice rádi, že máme možnost se takového projektu účastnit, protože nám přináší nový, bližší pohled na věc. Je nám ctí, že jsme měli příležitost seznámit se s tak významnou osobností, vyslechnout si jeho příběh a mít možnost ho dále šířit,“ komentuje svoje zapojení do projektu studentský tým z hradeckého Gymnázia Boženy Němcové, který zpracovává životní příběh chartisty Stanislava Pitaše.

Další ze zdokumentovaných pamětníků je i Jaromíra Kočnarová z Náchoda, jejíž rodina ukrývala za druhé světové války partyzány. „Projekt se mi moc líbí, protože pomáhá připomenout věci, které jsme zažili a které nebyly lehké. Bojím se, že bez takovýchto programů by se na všechno zapomnělo, a když vidím, jak vypadá celá ta politická situace, bojím se, aby paměť národa nezhasla a vše se neopakovalo,“ míní náchodská pamětnice.

V nejbližší době čeká středoškolské studenty setkání se staršími studenty z Univerzity Hradec Králové, kteří je seznámí s principy prezentování před veřejností. Ty se jim totiž budou brzy hodit – 29. března od 17 hodin představí své finální výtvory na veřejné závěrečné prezentaci v aule Univerzity Hradec Králové. Slavnostní prezentaci doplní výstava s příběhy pamětníků a jednotlivé studentské video-výstupy budou prezentovány ve vysílání Východočeské televize V1.

Paměť národa je projekt neziskové organizace Post Bellum, který dokumentuje a veřejnosti zpřístupňuje životní příběhy pamětníků, kterým do života zasáhl jeden či oba totalitní režimy 20. století. Spolutvůrci projektu jsou Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Post Bellum také vzdělává děti i dospělé, vydává knihy, organizuje výstavy, společenské akce, zážitkové workshopy či školní vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů. Posluchači a diváci mohou znát rozhlasový dokumentární cyklus Příběhy 20. století, který od roku 2013 vysíláme na vlnách Českého rozhlasu, nebo stejnojmenný šestnáctidílný dokument vysílaný v České televizi. Pobočku pro východní Čechy vznikla v roce 2017.

Přijdou Vám svědectví pamětníků událostí 20. století důležitá? Chcete pomoci s jejich natáčením? Staňte se členy Klubu přátel paměti národa! http://klub.pametnaroda.cz

Víte ve svém okolí o člověku, jehož životní příběh by stálo za to zaznamenat? Kontaktujte prosím východočeskou pobočku Paměti národa na tel. 723 113 280 nebo emailem na tomas.heller@postbellum.cz. Děkujeme!

Zdroj: Post Bellum

Fotogalerie