Řemeslo má zlaté dno. Přijďte se o tom přesvědčit na Pivovarské náměstí na Den řemesel

7. 9. 2016

Známá pravda, že řemeslo má zlaté dno, stále platí. Názornou ukázku, jak vypadají řemesla v akci, předvedou v rámci Dne řemesel přímo žáci krajských středních odborných škol a učilišť. Den řemesel je určen především pro žáky základních škol, kteří se budou rozhodovat o svém budoucím zaměření, ale zveme také rodiče s dětmi a širokou veřejnost. Den řemesel se koná 14. září od 10 do 18 hodin na Pivovarském náměstí v Hradci Králové.

„Den řemesel pořádáme jako další akci, kterou chceme podpořit technické vzdělávání v kraji a hlavně vztah k tradičním řemeslům. Je to možnost, jak rodičům, ale především pak dětem přiblížit, co je vlastně řemeslo a jak vypadá řemeslo v praxi. Rádi bychom přesvědčili návštěvníky, že dobře okovat koně, udělat střešní konstrukci, postavit rovnou zeď nebo namíchat dobrý koktejl je pořádný kumšt a dělat řemeslo není nic podřadného. Všichni se budou moci aktivně zapojit a vše si vyzkoušet,“ popsala krajská radní pro školství Táňa Šormová, pod jejíž záštitou se akce koná.

Školy se budou prezentovat svými výrobky i formou praktických ukázek. Aktivně se budou moci zapojit i příchozí. K vidění a vyzkoušení zde budou například aranžérské práce, míchání nápojů, práce na přenosné kovárně, vyzdívání klenby. Klempíři a tesaři budou předvádět zhotovení stavebních detailů, zdobení kůže, řezbářství. Například zástupci Střední školy řemeslné z Jaroměře předvedou praktické ukázky podkovářských prací na koních nebo Střední škola zemědělská a ekologická a střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniku předvede ukázku výcviku psů a králíků.

Své umění předvedou žáci i učitelé 17 krajských odborných škol a učilišť:

• Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Trutnov

• Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové

• Střední škola zahradnická Kopidlno

• Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Rychnov nad Kněžnou

• Střední průmyslová škola Trutnov

• Střední odborné učiliště Lázně Bělohrad

• Střední průmyslová škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí

• Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové Vocelova

• Střední škola zemědělská a ekologická a střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky Kostelec nad Orlicí

• Odborné učiliště a Praktická škola Hořice

• Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové