Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality

VIDEO: Problém s koupáním v Rozkoši vyřeší biotopová jezírka

Poslední aktualizace: 9. 3. 2016

Unikátní přírodní koupací jezírka se chystá vybudovat město Česká Skalice, a to za finanční podpory Královéhradeckého kraje. Takzvaná biotopová jezírka mají pomoci vyřešit problém s koupáním ve vodní nádrži Rozkoš, kde je kvalita vody dlouhodobě nevyhovující. Na tento projekt by měl poskytnout individuální dotaci i Královéhradecký kraj.

Místo koupaliště s vysokými provozními náklady přírodní biotopová jezírka, takový je záměr České Skalice jak zlepšit možnost koupání v okolí vodní nádrže Rozkoš. Jezírka by měla vzniknout přímo v kempu, a to s pořizovacími náklady 15 milionů korun. „Je to zajímavý příklad i pro další města a obce, které řeší obdobné problémy s koupáním. Postavit nové koupaliště je totiž podstatně dražší a je to spojené s dalšími provozními náklady. Okolí Rozkoše je navíc turisticky velmi atraktivní, proto chceme tento projekt podpořit. Krajská dotace by měla pokrýt třetinu odhadovaných nákladů," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Roční náklady na provoz budou výrazně nižší než u klasických koupališť a zároveň tak město i okolí získá možnost koupání v čisté vodě, protože voda v Rozkoši bývá už několik let silně znečištěná a ke koupání nevhodná.

Nově budované biotopové koupaliště, bude rozděleno na dvě vzájemně propojené části o celkové rozloze 2.000 m2. Další dvě jezírka, nepřístupné veřejnosti, budou za pomoci rostlin a filtru složit pouze k čištění vody. „Nejdůležitější je pro nás, ohleduplnost k životnímu prostředí, protože je voda čištěna bez přidání chemických a desinfekčních přípravků.“ popsal starosta České Skalice Martin Staněk. Dotaci městu nyní schválila rada kraje a bude procházet ještě krajským zastupitelstvem.

Podívejte se na reportáž:

Autor: Martina Götzová