Pro příští období jsou ve zdravotnictví pro kraj prioritami nemocnice v Jičíně, Trutnově i Náchodě

30. 10. 2014

Projekty na rekonstrukci jičínské a trutnovské nemocnice i na modernizaci zdravotnického vybavení náchodské nemocnice. To jsou stěžejní cíle Královéhradeckého kraje v oblasti zdravotnictví pro nadcházející programové období. Materiál, který určuje priority krajského zdravotnictví na roky 2014 – 2020 a nabízí tak možnosti řešení problémů krajských nemocnic, schválila Rada Královéhradeckého kraje.

Pro příští období jsou ve zdravotnictví pro kraj prioritami nemocnice v Jičíně, Trutnově i Náchodě

Základem materiálu priorit zdravotnictví jsou tři nemocnice, jejichž ambulantní a lůžková kapacita je v rámci Královéhradeckého kraje nenahraditelná. „Jedná se o nemocnice v Jičíně, Trutnově a Náchodě. Všechna tři zařízení mají přímou návaznost se zpětnou vazbou na superspecializovanou péči, kterou zajišťují Fakultní nemocnice v Hradci Králové, případně pražské fakultní nemocnice, IKEM a Nemocnice na Homolce,“ říká náměstek hejtmana a radní pro oblast evropských grantů a dotací Otakar Ruml.

Jičínskou nemocnici čeká kompletní rekonstrukce jednoho pavilonu s lůžkovou onkologií, ambulancí onkologie, onkologickým stacionářem, konsolidace všech oddělení laboratorního komplementu (biochemie, hematologie, mikrobiologie) včetně nového laboratorního diagnostického vybavení. Celková investice se odhaduje na 300 milionů korun. „Pro jičínskou nemocnici je fakt, že se vedení kraje rozhodlo její situaci řešit a zařadilo tak projekt rekonstrukce do nastávajícího období, velmi významný. Dalšími kroky bude vypracování projektové dokumentace ve všech stupních, kterou bychom mohli soutěžit hned z kraje roku 2015,“ říká radní pro oblast investic Josef Dvořák.

Kraj bude investovat i do trutnovské nemocnice. Předmětem investic bude kompletní výměna nemocničního informačního systému NIS, databázového systému PACS, přímá digitalizace RTG a stejně jako v případě jičínské nemocnice, konsolidace všech oddělení laboratorního komplementu (biochemie, hematologie, mikrobiologie) včetně nového laboratorního diagnostického vybavení. „Zde se plánované investice pohybují okolo 250 milionů korun, z čehož by mohlo jít 150 milionů korun z evropských zdrojů,“ upřesňuje náměstek Ruml. I v případně trutnovské nemocnice musí být vypracována projektová dokumentace ve všech stupních. „Vítěz zakázky na projektovou dokumentaci trutnovské nemocnice by mohl být znám na jaře roku 2015,“ doplňuje radní Dvořák.

Na evropské peníze by měla dosáhnout i náchodská nemocnice, kde v současné době probíhá rekonstrukce s plánovanou investicí asi za miliardu korun. Z evropských zdrojů by se pak na modernizaci zdravotnického vybavení mohlo čerpat až 300 milionů korun.

Soubory ke stažení