Přeshraniční město dětí připravuje děti na budoucí zaměstnání v regionálních firmách

19. 9. 2019

Druhý ročník mezinárodního česko-polského projektu Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje s názvem „Přeshraniční město dětí“ se během letních prázdnin uskutečnil v Nové Pace. Projekt je spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Česká republika-Polsko.

Cílem projektu je nejen integrovat české a polské děti, ale především je seznámit s prací z různých oborů, naučit je, jak se zapojit do občanského života, jak volit, jak hospodařit s penězi, či je dobře investovat. Dále se zaměřuje na aktivní volnočasové aktivity a poznávání příhraničního regionu.

Akce se uskutečnila ve spolupráci s Městem Nová Paka, DDM Stonožka, dále s Městy Hořice a Jičín, DDM Hořice a jičínským K-klubem. Polskými partnery jsou Průmyslová a obchodní komora Swidnice a Město Střegom.

Dopolední program pro více než 300 dětí, z toho 100 polských, byl koncipován jako hra na zaměstnání. Pro děti bylo ve spolupráci se zaměstnavateli připraveno 20 pracovišť. Téměř z každého z nich si účastník odnesl jednoduchý výrobek. Za odvedenou práci děti dostaly výplatu. Vydělané taurony (táborová fiktivní měna) mohly buď vložit do banky a úročit nebo utratit v obchodě s pochutinami, hračkami či sportovními potřebami.

V odpoledních hodinách se obyvatelé Přeshraničního města dětí věnovali např. volbě samosprávy, sportovním aktivitám, absolvovali naučnou stezku za krásami Nové Paky a polské děti v rámci představení regionu navštívily zábavný areál v Radvánovicích a Staré Hrady.

Dění v městě dětí vzbudilo velkou pozornost a zájem na české i polské straně hranice. Obyvatelé novopackého města dětí přivítali polského ministra pro práva dětí pana Mikolaje Pawlaka v doprovodu chargé d´affaires Velvyslanectví Polské republiky v Praze pana Antoni Wrega, ředitelku kanceláře ministra paní Annu Malinowskou a dále starosty a místostarosty zapojených měst a zástupce spolupracujících firem a institucí.

„Příhraniční spolupráce vnašem regionu je dlouhotrvající a uskutečňuje se často na úrovni oficiálních kontaktů hospodářských komor, samospráv, případně podnikatelských subjektů na obou stranách hranice,“ uvedl krajský radní Pavel Hečko, odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů, dotací a cestovního ruchu.

Tímto projektem se rozšířil charakter dosavadní spolupráce na ojedinělou formu aktivity cílenou na mladou generaci. Jedinečná je rovněž aktivní forma zapojení zaměstnavatelů,“ sdělil Radek Jakubský, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje.

Více o projektu zde.

Poprvé má program Interreg svou výročku v Hradci