Nová Paka je podnikání zaslíbená

15. 3. 2018 Autor: Lukáš Vaníček

Součástí Krajského setkání starostů obcí a měst v Královéhradeckém kraji, které ve středu pořádal Svaz měst a obcí České republiky v budově krajského úřadu, bylo i vyhlášení výsledků výzkumu Město pro byznys. Na prvním místě se umístila Nová Paka, pak Dobruška a pomyslný bronz putuje do Nového Města nad Metují.

Nová Paka je podnikání zaslíbená

Ocenění starostové (zleva): starosta Dobrušky Petr Lžíčař, starosta Nové Paky Josef Cogan, starosta Nového Města nad Metují Petr Hable.

Nová Paka drží ve vysoké konkurenci na Hradecku kvalitní podmínky pro podnikání. Podařilo se jí obhájit loňské vítězství, a může se tak pyšnit titulem Město pro byznys 2017 Královéhradeckého kraje. Stupně vítězů doplňují Dobruška a Nové Město nad Metují. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž analytici agentury Datank hodnotí všechny obce s rozšířenou působností v České republice.

V podnikatelském prostředí se Nová Paka umístila na čtvrtém místě a vysloveně skvělých výsledků dosáhla v přístupu veřejné správy, kde je v regionu nejlepší. V podnikatelském prostředí město bodovalo především vysokým podílem podnikatelů a nejvyšším počtem studentů. V přístupu veřejné správy má Nová Paka výborné výsledky díky vysoké likviditě a vysokému podílu kapitálových výdajů radnice. Město také disponuje v celém královéhradeckém kraji nejlepšími radničními webovými stránkami s podnikatelským obsahem. To vše dělá z Nové Paky město, o kterém by podnikatelé na Královéhradecku měli uvažovat.

„Je to pro nás úspěch a závazek do budoucnosti. Musím poděkovat lidem v Nové Pace za jejich samostatnost, bez které by to v našem kraji prostě nešlo. Snažíme se podnikavým neházet klacky pod nohy, zaručovat všem stejné podmínky a férový přístup,“ říká starosta vítězné Nové Paky Josef Cogan.

Dobruška se blýskla v testu elektronické komunikace, Nové Město nad Metují webovými stránkami

V podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy se Dobruška umístila na třetím místě. Body získala vysokým nárůstem ekonomických subjektů, nízkými cenami stavebních pozemků a nízkou dlouhodobou nezaměstnaností. Radnice se ukázala v dobrém světle vynikajícím výsledkem v testu elektronické komunikace. Bronzové Nové Město nad Metují si vede dobře vysokým podílem malých a středních firem, vysokým přírůstkem obyvatel a nejnižším indexem stáří v kraji. V přístupu veřejné správy se může pochlubit jedněmi z nejlepších webových stránek v kraji a nízkou cenu vodného a stočného.

„Všem bych chtěl poděkovat, že vám podnikatelské prostředí není lhostejné a děláte dobré kroky pro zaměstnavatele a zároveň zaměstnance, kteří ve vašich městech a obcích pracují,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

CzechInvest znovu vybírá investičně nejatraktivnější regiony

Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Tato kategorie hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Jejím cílem je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. Přihlášky je možné zasílat na adresu mestoprobyznys@czechinvest.org od 1. února do 31. března 2018. Prvních šest nominovaných bude představeno na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu 2018.

Způsob hodnocení

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost je sestavován unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.

Celkové pořadí

1. Nová Paka

2. Dobruška

3. Nové Město nad Metují

4. Jičín

5. Hořice

6. Hradec Králové

7. Dvůr Králové nad Labem

8. Kostelec nad Orlicí

9. Náchod

10. Vrchlabí

11. Nový Bydžov

12. Broumov

13. Trutnov

14. Jaroměř

15. Rychnov nad Kněžnou

Zdroj: Město pro byznys