Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji klesla na nový rekord

11. 12. 2017 Autor: Dan Lechmann

Nezaměstnanost v kraji v listopadu dál klesla na novou nejnižší hodnotu 2,5 procenta z říjnových 2,6 procenta. Počet lidí bez práce se meziměsíčně snížil o 183 na 9780 lidí. Počet volných pracovních míst nabízených úřady práce v listopadu vzrostl o pět na nový rekord 8864 míst. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Vývoj na trhu práce podle Úřadu práce ČR příznivě ovlivňuje růst české ekonomiky. Zaměstnavatelé mají zájem hlavně o lidi převážně v technických a dělnických oborech. Daří se i snižovat podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. V Královéhradeckém kraji pracovní trh ovlivňuje i rozjezd lyžařské sezony na horách, kde v zimě ve službách vznikají stovky pracovních míst.

Nezaměstnanost v hradeckém kraji s výjimkou několika měsíců trvale klesá od února 2016, kdy byla na pěti procentech. Okres Rychnov nad Kněžnou, kde působí rostoucí závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách, je dlouhodobě regionem s vůbec nejnižší nezaměstnaností v Česku.

Počet nezaměstnaných v listopadu klesl ve čtyřech z pěti okresů kraje. Na Rychnovsku byla nezaměstnanost 1,2 procenta. Volných míst bylo na Rychnovsku ke konci listopadu 1440, ale nezaměstnaných bylo jen 685. Místní lidé na pokrytí požadavků automobilky a jejích subdodavatelů zdaleka nestačí. Proto za prací na Rychnovsko zatím přišlo zhruba 3000 cizinců a další lidé do Kvasin dojíždějí z jiných okresů hradeckého a Pardubického kraje.

Hluboce podprůměrnou nezaměstnanost pod dvěma procenty v říjnu vykázal okres Jičín. V rámci celé ČR to představovalo sedmou nejnižší hodnotu. I na Jičínsku počet volných pracovních míst převažuje nad počtem nezaměstnaných v poměru 1349 volných míst ku 1053 lidem bez práce. Nejvyšší nezaměstnanost v hradeckém kraji mělo v listopadu Náchodsko, a to rovná tři procenta.

V celé ČR v listopadu klesla nezaměstnanost na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta.

Zdroj: ČTK