Náhradních rodičů stále není dost. Upozorní na to Týden pěstounství

12. 8. 2019

Královéhradecký kraj pořádá ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými organizacemi na podporu náhradní rodinné péče Týden pěstounství Královéhradeckého kraje. Ten se uskuteční ve dnech 8. až 13. září 2019 a nabídne program pro odbornou i laickou veřejnost. Akce se koná pod záštitou náměstka hejtmana pro oblast sociálních věcí Vladimíra Dernera.

„Náhradní rodinná péče je dnes nenahraditelnou součástí sociální práce s dětmi a mládeží. Přestože počty pěstounů během uplynulých let výrazně narostly, stále jich ještě není dost na to, aby bylo možné poskytnout nový domov každému dítěti, které ho potřebuje. Týden pěstounství nám pomáhá zvyšovat povědomí veřejnosti o potřebnosti náhradní rodinné péče a o tom, co vše obnáší,“ říká náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Vladimír Derner.

V neděli 8. 9. akci odstartuje Den pěstounství pořádaný v Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Jeho součástí budou pěvecká a taneční vystoupení, promítání i setkání s herečkou Nelou Boudovou a její pěstounskou dcerou.

V následujícím týdnu se budou pro veřejnost na území celého kraje konat různá setkání s odborníky, rozhovory s pěstouny, workshopy či výstavy.

V evidenci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje je aktuálně nahlášeno okolo 240 dětí, kterým je možné zprostředkovat náhradní rodinu. Největším problémem je dlouhodobě nedostatek pěstounů tolerantních ke specifickým potřebám dětí, jako jsou zejména vícečetné sourozenecké skupiny, ale často i „jen“ sourozenecké páry, dále děti z minoritního etnika a děti nad deset let. Od začátku roku 2019 přibylo do evidence 79 dětí, z čehož bylo 37 dětí starších deseti let.

Více informací o pěstounské péči a program Týdne pěstounství naleznete na www.stansenahradnimrodicem.cz.

Program Týdne pěstounství v Královéhradeckém kraji

8. 9. Neděle

Safari Park Dvůr Králové – Den s pěstounskými rodinami

9:00 – 15:00
Amfiteatr – info stánek Krajského úřadu Královéhradeckého kraje seznamující s problematikou náhradní rodinné péče a zábavné aktivity neziskových organizací doprovázejících pěstounské rodiny v KHK

11:00 – 12:30 (hlavní program)
Program na podporu pěstounství bude moderovat Jan Tuna a hlavním hostem bude Nela Boudová s pěstounskou dcerou Sašenkou. Dále vystoupí dětský pěvecký sbor ze Dvora Králové Carpe Diem a soubor lidových písní a tanců Zpěvanky.

9:00 – 15:00 (vedlejší program)
malování na obličej a obří bublifuk (Amfiteatr zoo)

9:00 – 15:00
promítání dokumentárního cyklu Rodiče napořád a výstava Jsem pěstoun (vedle vchodu do zoo u Restaurantu Lemur)

9. 9. Pondělí

Dobruška – Staň se náhradním rodičem

8:30 – 12:00
Městský úřad a Úřad práce v Dobrušce, nám. F. L. Věka 26 – poskytování informací o problematice pěstounství

12:30 – 17:00
Městská knihovna Dobruška, Na Budíně 850 – promítání dokumentárního cyklu Rodiče napořád a poskytování informací o problematice pěstounství

Chlumec nad Cidlinou – Staň se náhradním rodičem

12:30 – 18:00
Městská knihovna Chlumec n. C. – promítání dokumentárního cyklu Rodiče napořád, diskuze s pracovníky Podzámčí o.p.s. na téma náhradního rodičovství

11. 9. Středa

Broumov – Pěstouni, díky!

13:00 – 16:00
Mírové náměstí, Galerie Lokart Cafe Herzog – infostánek „Stavte se na kafe (máme to letos jinak…)“ - propagace pěstounství, doprovodný program (zpěv s kytarou, dílnička – vyrábění odznáčků s motivy pěstounství, vymalovávání velkého obrázku)

Hradec Králové – Staň se náhradním rodičem

11:00 – 16:00