Na Medové slavnosti zamířily téměř tři tisíce lidí. Soutěžilo se o nejlepší med i medovinu

10. 7. 2018

Hrádek u Nechanic byl dějištěm již druhého ročníku Medových slavností. Soutěžilo se o nejlepší med a medovinu. V celodenním programu nechyběla dětská taneční vystoupení či prezentace vytáčení medu a její ochutnávka. Akci finančně podpořil Královéhradecký kraj.

Hlavním organizátorem akce byl Svaz českých včelařů Nechanice a tuto událost uskutečnila i z důvodu oslav hned dvou výročí, a to 130 let od založení Včelařské spolku Nechanice a 790 let od první písemné zmínky o existenci Nechanic.

Medové slavnosti měly za cíl mimo jiné zvýšit povědomí a zájem veřejnosti Královéhradeckého kraje o med se značkou Český med, včelařství a roli včel při ochraně přírody a zemědělství. Dalšími cíli byly propagace národní kulturní památky – státního zámku Hrádek u Nechanic, podpora nákupu medu přímo od včelaře a také představení regionálních výrobců potravin a pomalu mizejících řemesel. Akce svým tématickým zaměřením, obsahem i programem byla určena pro širokou laickou veřejnost, hlavně však pro rodiny s dětmi. Vystoupení děti z mateřských školek s tématikou včelařství byla také výrazným oživením celodenního programu.

Ve stáncích přítomných včelařů bylo možné pořídit i ochutnat všechny základní včelí produkty: od panenského medu přes propolis a mateří kašičku, až po preparáty pro lékařské využití. Největší zájem návštěvníků ale budil květový, medovicový nebo pastovaný med a medovina. Během celého dne bylo také možné hlasovat o nejlepší med a medovinu. Ze čtrnácti anonymních vzorků zvolilo 169 návštěvníků nejlepší med od včelaře Vladimíra Doležala. Vítěznou medovinou mikroregionu Nechanicko z pěti soutěžních vzorků při hlasování 199 návštěvníků se stal výrobek z produkce včelaře Josefa Petra.

Akci si nenechalo ujít rekordních 2 825 návštěvníků, což bylo přibližně o tisíc více než při loňském ročník. Třetí ročník medových slavností se uskuteční 29. června 2019.

Na Hrádku u Nechanic se bude konat již tento víkend 14. až 15. 7. další událost, a to Zámecké slavnosti. Program mohou návštěvníci zhlédnout na webových stránkách zde: https://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs/akce/34579-zamecke-slavnosti-na-hradku-u-nechanic

Doprovodný program Panstvo

Mateřské centrum Nechanice