Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase

10. 1. 2020 Autor: Michal Friček

Jedním z cílů ministra kultury Lubomíra Zaorálka při jeho dnešní návštěvě Královéhradeckého kraje byla prvorepubliková pohraniční pevnost Hanička v Orlických horách. Tvrz se v nové sezoně představí návštěvníkům v podobě blízké té z roku 1938. Podařilo se to díky projektu Tajemství vojenského podzemí, který po téměř dvou letech skončil na přelomu roku. Pevnost nyní aspiruje na zápis do seznamu národních kulturních památek.

Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase

„Panu ministrovi jsme dnes ukázali jeden z hlavních turistických cílů v Orlických horách, který je součástí linie těžkého opevnění předválečného Československa. Fenomén pevnostní turistiky chceme v našem kraji dále rozvíjet a usilujeme o zápis tvrze Hanička na seznam národních kulturních památek,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

Dělostřelecký srub pevnosti Hanička je největší v celé republice a v minulém roce se přiblížil podobě ze září 1938.

„Obnovili jsme původní střílnu, která byla zničena v 70. letech při přestavbě pevnosti na komunikační centrum pro případ ohrožení státu. Jedná se sice o repliku, ale je k nerozeznání od okolních střílen. Novinkou je také stropní dopravník sloužící pro přesun náhradních hlavní z podzemních skladů k houfnicím ve střílnách,“ popsal některé z novinek vedoucí muzea Hanička Pavel Minář.

Projekt s rozpočtem téměř 1,8 milionu eur se ovšem netýkal jen pevnosti Hanička. Jeho partnery jsou provozovatelé vojensko-historických objektů z 20. století na obou stranách česko-polské hranice.

„Naším hlavním cílem je využit kulturního dědictví v podobě pozůstatků historických vojenských objektů z 30. a 40. let 20. století a nabídnout turistům nový česko-polský přeshraniční produkt. Potenciál jednotlivých objektů jsme díky novým přístupovým cestám, odstavným plochám a vstupům lépe zpřístupnili a rekonstrukcemi některých částí jsme jim dodali větší autenticitu,“ vysvětlil Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis, administrátora celého projektu.

Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase

Na tvrzi Stachelberg u Trutnova tak vznikl nový objekt pro výstup z podzemí a parkoviště a také se zprůchodnily chodby spojující stávající trasu. Polští partneři v podzemním městě Osówka upravili podzemí a štolu a v komplexu ARADO, označovaném za Hitlerovu tajnou laboratoř, vybudovali turistické informační centrum, odstavnou plochu a přístupovou cestu.

Projekt Tajemství vojenského podzemí byl z 85 procent financován prostřednictvím programu Interreg V-A Česká republika-Polsko. Jeho součástí byly také workshopy a press tripy pro novináře.

Nové videospoty k jednotlivým projektům najdete zde.

O tvrzi

Tvrz Hanička se nachází v Královéhradeckém kraji, v okrese Rychnov nad Kněžnou. Leží zhruba pět kilometrů vzdušnou čarou od Rokytnice v Orlických horách, nedaleko státní hranice s Polskem (v době vzniku pevnosti to byla hranice s Německem). Hanička je jednou z pěti dokončených tvrzí z plánovaných patnácti, které měly být součástí československého opevnění z 30. let 20. století. Z dokončených objektů je největší. Pevnost tvoří šest povrchových objektů, které propojuje téměř 1,5 kilometru chodeb a sálů.

Historie

Pevnosti začalo Československo budovat v roce 1935 a do podzimu roku 1938, kdy Německo zabralo pohraniční, bylo stavebně dokončeno pět tvrzí, mezi nimi i Hanička. Tvrz zabral Wehrmacht a odvez z ní většinu zařízení. Během války tvrz ostřelovala německá artilerie, aby se zjistila tvrdost československého železobetonu.

Po válce je Hanička v majetku Československé armády a udržuje ji rokytnická posádka a zároveň je zdrojem pitné vody pro Rokytnici. V letech 1954–58 tvrz „vydrancoval“ Národní podnik Kovošrot. Bez povolení vytrhal pancéřové zvony ze stropních desek a odvezl k dalšímu zpracování. Tím zdevastoval pevnost víc, než Wehrmacht za šest let okupace. Tvrz pak pro armádu ztrácí význam.

V roce 1979 začaly první stavební úpravy na válečné pracoviště Ministerstva vnitra v rámci akce OBJEKT KAHAN., kdy se do objektu instalovaly nové technologie. Přísně tajný projekt pokračoval do roku 1993, poté byl ukončen.

Na jaře roku 1995 byla Hanička předána Okresnímu úřadu v Rychnově nad Kněžnou, ten ji pronajal městu Rokytnice v Orlických horách jako provozovateli muzea a později přímo přešla Hanička do majetku města. V roce 2006 byla tvrz Hanička vyhlášena kulturní památkou.

Fotogalerie