Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality

VIDEO: Ministerstvo vnitra a Královéhradecký kraj podepsaly memorandum o spolupráci při řešení problémů spojených se zaměstnáváním cizinců

Poslední aktualizace: 21. 4. 2017

Ministr vnitra Milan Chovanec a hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán podepsali dnes, 20. dubna 2017, v Hradci Králové Memorandum o spolupráci při řešení problémů spojených se zaměstnáváním cizinců v průmyslových zónách.

Ministr vnitra i hejtman Královehradeckého kraje se za svěřené instituce podpisem memoranda zavázali k vzájemné informovanosti o aktuální bezpečnostní situaci, k pravidelným individuálním konzultacím a ke spolupráci v oblasti přípravy legislativy i nových preventivních programů. Královéhradecký kraj má rovněž možnost účasti na pracovní skupině zřízené Ministerstvem vnitra. „Jestliže chceme, aby se přicházející pracovníci integrovali do společnosti, musíme s vytvořením podmínek pro integraci pomoci. Nebráníme rozvoji průmyslových zón, ale rozvoj nesmí být na úkor bezpečnosti. Problematika zaměstnávání cizinců si zaslouží větší koordinaci, buď vládního zmocněnce, či pověřeného pracovníka MPO. Proto to jako člen vlády budu navrhovat,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Region Rychnovska se díky miliardovým investicím velmi rychle a masivně rozvíjí. Nezaměstnanost je zde na historickém minimu 1, 6 %. Celkem v průmyslové zóně Solnice - Kvasiny pracuje na 10.500 lidí, z toho asi 3000 cizinců. Kromě Poláků tu zaměstnání našli i občané jiných zemí východní Evropy.

Královéhradecký kraj chce podle hejtmana Jiřího Štěpána s automobilkou Škoda Auto víc spolupracovat při získávání nových zaměstnanců. „Automobilka má s náborem kvalitních pracovníků v zahraničí, především pak na Ukrajině, zkušenosti. Dovedu si představit, že by k nám pak necestovali za prací jen muži, ale že by s nimi šly i jejich manželky a děti. Je však patrné, že musí jít o osoby se zcela jasnou minulostí," uvedl hejtman. Dodal, že kraj má problém se získáváním lidí především do zdravotnictví.

Na konci ledna 2017, po setkání ministra vnitra se zástupci samospráv dotčených obcí, vznikla pracovní skupina, která sleduje problematiku veřejného pořádku, zaměstnávání a ubytování cizinců. Skupina do konce dubna připraví komplexní materiál se systémovým řešením rozvoje průmyslových zón a okolní infrastruktury, s návrhy opatření pro vládu a s metodikou pro obce sousedící s průmyslovými areály.

V současnosti jsou realizována zvýšená bezpečnostní opatření díky většímu počtu dopravně bezpečnostních akcí, společným česko-polským policejním hlídkám i díky spolupráci policie, finančního úřadu, Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou a obecních úřadů Solnice a Kvasiny.

Zdroj: MV, KHK, ČTK

Autor: Martina Götzová

Fotogalerie