Kulturní událost roku: Kupka se vrací do Opočna

3. 9. 2019

Ve výstavní síni Františka Kupky a Luboše Sluky na zámeckém nádvoří v Opočně bude vystaven Kupkův obraz Plochy příčné II. Obdivovatelé umění mohou ve dnech 21. a 22. září vidět nejdražší obraz tohoto opočenského rodáka. Královéhradecký kraj ve spolupráci s městem Opočnem připravil tuto událost k 148. výročí narození Františka Kupky a k významnému životnímu jubileu mecenášky umění Medy Mládkové.

„Na začátku stála krásná myšlenka vrátit slavného malíře alespoň symbolicky do jeho rodiště. Netušil jsem, že naše nabídka osloví a nadchne nejen majitele pražské Galerie Kodl Martina Kodla, ale i majitele vzácného obrazu, který souhlasil s jeho zapůjčením,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

František Kupka obraz namaloval ve Francii a v roce 1946 ho věnoval svému pražskému příteli za pomoc s retrospektivní výstavou v pražském Mánesu. V roce 1968 byl součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně. Pak se vytratil z povědomí veřejnosti a padesát let ho nikdo neviděl. Stále ho vlastnila rodina původního majitele až do aukce, kdy se 26. května 2019 vydražil za rekordních 78 milionů korun včetně aukční přirážky.

´Já se tam vrátím´ je symbolickým mottem, které vyjadřuje vztah Kupky nejen k jeho rodnému městu, ale i k jeho vlasti. Jsem velice ráda, že město Opočno dostalo jedinečnou možnost tuto výstavu originálního díla uspořádat. Děkuji Galerii Kodl a Královéhradeckému kraji za vstřícnost a ochotu se podělit o takový zážitek,“ sdělila starostka Opočna Šárka Škrabalová.

Obraz Plochy příčné II je protějškem k malbě Plochy příčné I, která má téměř shodný formát a je ve sbírce Národní galerie v Praze. Vzájemně se prolínající diagonálně postavené vertikální a horizontální plochy byly Kupkovým oblíbeným kompozičním tématem. Jak stojí v uměleckém posudku, obraz je originální nejen svým prostorovým pojetím, ale i odstupňovaným barevným řešením, které do středu kompozice uskutečněného na principu zlatého řezu staví červenou a modrou, které doprovází fialová a temně hnědá přecházející místy ve světlou béžovou.

„Instalaci obrazu věnuje Královéhradecký kraj a město Opočno k životnímu jubileu Medě Mládkové. Bez jejího úsilí bychom dodnes nevěděli, kým František Kupka byl, je a kým ještě bude. Věřím, že instalace obrazu Plochy příčné II bude kulturní událostí roku,“ dodal hejtman Štěpán.