O kotlíkové dotace v Královéhradeckém kraji je velký zájem. Sledujte aktuální statistiku

20. 1. 2016

Velký zájem vzbudily u obyvatel kraje letošní kotlíkové dotace. Od půlnoci 11. ledna je možné skrze elektronický systém podávat žádosti. Objem finančních prostředků k přerozdělení je dostatečný. Ten, kdo ještě žádost nepodal, se ovšem nemusí bát, že by se na něj nedostalo. Aktuální informace o počtu podaných žádostí a objemu požadovaných financí naleznete uvnitř zprávy.

V současné době evidujeme 841 odeslaných žádostí. Suma finančních požadavků o dotaci z odeslaných žádostí činí 94,4 miliou korun. (údaje k 20. 1. 2016 8:00)

Kotlíkové dotace v Královéhradeckém kraji startují 11. ledna 2016, tentokrát bez fronty

V aktuálně vyhlášené dotační výzvě se v celém kraji rozděluje prvních 100 milionů korun. „Obyvatelé se však nemusí bát, že by se na ně s kotlíkovou dotací nedostalo. Po vyčerpání prvních 100 milionů bude krajem plynule vyhlášena další výzva, protože celkem budeme rozdělovat 200 milionů korun. Navíc mohou být některé z evidovaných žádostí vyřazeny pro nesplnění podmínek, postupně se tedy mohou uvolňovat další prostředky,“ ubezpečil náměstek hejtmana Ruml.

Dotace bude lidem poskytnuta na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva za kotel na pevná paliva, tepelné čerpadlo, nebo za plynový kondenzační kotel. Celková částka jednotlivých projektů na výměnu nesmí přesáhnout 150 tisíc korun. Výše dotace pak závisí na typu nového zařízení, maximálně může být až do výše 127 500 korun. Konkrétně může být proplaceno 70 % v případě pořízení kotle spalujícího pouze uhlí, 75 % v případě plynového kondenzačního kotle a kombinovaného kotle (uhlí + biomasa) a 80 % v případě tepelného čerpadla, příp. kotle pouze na biomasu. Podpora může být navýšena o 5 % v případě, že je výměna kotle realizována v obci, která byla označena jako prioritní území.

Dvě největší změny oproti loňsku spočívají v čerpání dotace a v podání žádosti

Zájemci mohou využít dva způsoby čerpání dotace. Buď formou zpětného proplacení, nebo formou zálohové platby, což znamená, že si lidé nemusí na nový kotel půjčovat a zaplatit ho nejprve celý ze svého. Finanční prostředky budou převedeny bezhotovostně na účet příjemce dotace na základě předložení zálohové faktury. Příjemce, majitel nového kotle, pak bude muset provést úhradu faktury dodavateli v celkové výši, tedy včetně vlastní spoluúčasti. Další možností je, že kraj převede peníze bezhotovostně na účet příjemce dotace po dodání dokladů prokazujících úhradu výdajů. Po splnění všech podmínek může být dotace poskytnuta i zpětně. Uznávají se projekty realizované od 15. července 2015.

Druhou novinkou je způsob doručení žádosti. Nově má podání žádosti dva kroky. Nejprve podají lidé žádost v elektronické podobě v aplikaci DOTIS (http://dotace.kr-kralovehradecky.cz). V tomto systému pak můžou ještě žádost do dvou dnů upravit, nebo ji stornovat. Do 10 pracovních dnů od podání elektronické žádosti pak musí podat žádost i v listinné podobě. Podepsanou žádost je možno podat buď osobně v podatelně Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, nebo ji lze poslat i poštou.

Veškeré informace k čerpání kotlíkových dotací naleznou zájemci na webu www.kr-kralovehradecky.cz v sekci „Kotlíkové dotace“.