Krajské nemocnice dnes začaly očkovat proti covidu

8. 1. 2021 Autor: ČTK

V Královéhradeckém kraji kraji dnes začaly očkovat proti koronaviru také krajské nemocnice. Přidaly se tak k Fakultní nemocnici Hradec Králové, která očkuje od soboty. Mezi prvními bude v krajských nemocnicích očkováno téměř 90 zdravotnických záchranářů ZZS a desítky zdravotníků pracujících na odděleních s vysokým rizikem nákazy. Od pondělí by se měla přidat také soukromá nemocnice ve Vrchlabí.

V hradeckém kraji je zatím k dispozici vakcína od firmy Pfizer. Minulý týden dorazilo do regionu celkem 975 dávek, tento týden zhruba 3400 dávek. "Jsem rád, že je velký zájem našich zdravotníků o očkování. Je to cesta zpět k normálnímu životu," uvedl dnes krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Dopoledne začalo očkování v Oblastních nemocnicích Jičín, Náchod, Trutnov, Městské nemocnici Dvůr Králové nad Labem a v Nemocnici Rychnov nad Kněžnou. "V dalších dnech bude pokračovat očkování dalších ohrožených zdravotníků nemocnic, kteří o očkování projevili zájem a hospitalizovaných pacientů, pro které by byla nákaza nebezpečná," uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Harmonogram očkování v krajských nemocnicích dále počítá s vakcinací zdravotníků ambulantního sektoru, a to především praktických lékařů, pracovníků a klientů sociálních služeb a nejstarších obyvatel kraje. Podle zástupců hejtmanství v krajských nemocnicích bude celkem očkováno přibližně 1000 lidí týdně.

"Očkování bude ve všech našich nemocnicích probíhat pět až sedm dní v týdnu, po osmi hodinách denně," uvedl předseda Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Marian Tomášik.

Krajské nemocnice by měly během ledna obdržet zhruba 5000 dávek vakcín firmy Pfizer, v únoru pak 10.000 a v březnu 15.000 dávek. "Dodávky by měly být do nemocnic dodávány v pravidelných týdenních intervalech," uvedla Chytilová.

Spolu se soukromou nemocnicí ve Vrchlabí by tak od příštího týdne mohlo v Královéhradeckém kraji fungovat celkem sedm očkovacích míst. "Od pondělí počítáme také se zahájením očkování v soukromé nemocnici ve Vrchlabí, která o to projevila zájem," sdělil hejtman Martin Červíček.

V Královéhradeckém kraji by v prvním čtvrtletí postupně měli dostat očkování primárně zdravotníci, rizikoví pacienti, pracovníci a klienti sociálních služeb.