V pátek se kostely otevřou ve večerních hodinách. V Hradci Králové dokonce i cyklistům

25. 5. 2018 Autor: Dan Lechmann

V pátek 25. května 2018 se koná mezinárodní Noc kostelů. Během jednoho večera se dveře kostelů po celé republice otevřou veřejnosti i mimořádně v nočních hodinách. Konají se zde koncerty, komentované prohlídky, workshopy či divadelní představení. V Hradci Králové navíc organizátoři v rámci 10. výročí této akce v ČR vytvořili inovaci – Noc kostelů na kole.

Myšlenkou Noci kostelů je zprostředkovat široké veřejnost setkání s křesťanstvím, jeho kulturním dědictvím i myšlenkami prostřednictvím zážitků. A my si myslíme, že seznámit se s křesťanstvím se dá i skrze sport,“ říká koordinátorka Noci kostelů pro Královéhradeckou diecéziPetra Kolčavová.

Připraveny jsou dvě trasy. Krátká trasa vede centrem hradecké metropole. Její délka je 15 kilometrů a každý si tuto trasu může projet individuálně. Protože ji lze kdykoliv přerušit, je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Delší 29kilometrová trasa vede okolím Hradce Králové a nabídne návštěvu šesti kostelů. Trasa odstartuje v 17:00 od katedrály sv. Ducha na hradeckém Velkém náměstí.

V každém kostele je připraven krátký program. V cíli cesty čeká na cyklisty malé překvapení v podobě pohoštění a drobného překvapení.

Noc kostelů je výjimečná událost pro všechny své pravidelné návštěvníky a skvělá příležitost pro všechny ostatní. V dnešní době čelíme úspěchům i neúspěchům více či méně individuálně a poznat atmosféru kostelů a dalších svatostánků může být impulsem nejen k zamyšlení a rozjímání, ale i poznání naší společné minulosti," připomněl význam této události hejtman Jiří Štěpán, který se sám zúčastní programu v kostelu svatého Jiří v Javornici.

Všechny akce pořádané v Královéhradeckém kraji v rámci Noci kostelů naleznete ZDE.

Informace k hradecké Noci kostelů naleznete na Facebooku.

Zdroj: Noc kostelů