Hejtman Štěpán: Do kvasinské zóny se bude investovat šest miliard korun, dvakrát více oproti původnímu záměru

21. 6. 2017 Autor: Martina Götzová

Vláda Bohuslava Sobotky dala dnes zelenou aktualizaci usnesení vlády č. 97 ze dne 9. února 2015 k návrhu zabezpečení investiční přípravy akce Rozšíření strategické průmyslové zóny Solnice-Kvasiny a zlepšení veřejné infrastruktury v Královéhradeckém regionu. Do kvasinské zóny tak půjde místo plánovaných tří miliard korun dvojnásobek finančních prostředků. Toto téma bylo stěžejní i při jednání hejtmana Jiřího Štěpána s premiérem Bohuslavem Sobotkou na konci minulého týdne.

Kvasinská automobilka se rozvíjí velmi rychle a my na to potřebujeme adekvátně reagovat. Proto oceňujeme, že stát záměr o aktualizaci všech plánů v regionu Rychnovska podpořil v celém rozsahu. Díky tomu by se mělo investovat více do rozvoje okolní infrastruktury tak, abychom dokázali zajistit trvalou a plynulou průjezdnost dopravní trasy, optimálně s možností rovnocenné náhradní trasy pro případ jakékoliv dopravní nehody,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Podle aktualizace vládního usnesení by mělo jít do infrastruktury, ať už se jedná o investiční akce kraje, obcí, Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo Správy železniční dopravní cesty místo původní 1,4 miliardy korun až 3,5 miliardy korun. „Nově se tak do dopravních akcí dostala například rekonstrukce podjezdu v Novém Městě nad Metují na silnici III/30821 nebo stavba I/11 obchvat Častolovice – Kostelec nad Orlicí. K navýšení prostředků pak došlo u stavby obchvatu města Solnice, na kterém se podílí kraj spolu s ŘSD nebo u dopravního řešení 1. etapy obchvatu Rychnova nad Kněžnou. Novinkou je také silnice III. třídy kolem železniční stanice v Lipovce, která je napojením do průmyslové zóny Solnice a průmyslové zóny Lipovka. Náklady jsou 180 milionů korun a investorem bude kraj. Díky této komunikaci se odkloní část dopravy ze silnice I/14,“ uvedl hejtman Štěpán.

Během podzimu by se měl také rozběhnout nový dotační program pod hlavičkou ministerstva pro místní rozvoj, který by podpořil místní infrastrukturu, včetně nové výstavby bytů a rekonstrukce místních komunikací. Grantu by využily především jednotlivé obce. Tento oddíl byl díky rozhodnutí vlády posílen z původních 480 milionů na 1,3 miliardy korun.

Také by měl být z ministerstva vnitra odstartován na podzim nový dotační program prevence kriminality, s cílem umožnit budování osvětlení a kamerových systémů v okolí strategické průmyslové zóny Solnice-Kvasiny-Rychnov nad Kněžnou,“ doplnil hejtman Štěpán. Tento krok je podle něj reakce na podněty starostů měst a obcí, kteří zaznamenali v posledních měsících nárůst drobnější kriminality. Ministru vnitra se také ukládá zajistit navýšení kapacit Policie ČR o 36 systemizovaných služebních míst a objemu prostředků na jejich služební příjmy a navýšení materiálně technického zabezpečení. „Především pak v těchto otázkách bezpečnosti zareagovala vláda, potažmo ministerstvo vnitra a Policie ČR velmi pružně. Už nyní máme od starostů reakce, že pocit bezpečí místních obyvatel se zvýšil a doufám, že tato opatření k růstu pocitu bezpečí ještě přispějí,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

V neposlední řadě se navýšení prostředků dočkala i rychnovská nemocnice, a to z původních 300 milionů na 380 milionů korun.

Z původního objemu finančních prostředků téměř 3 miliardy korun došlo dnešním schválením aktualizace usnesení k navýšení na 6 miliard korun. Z toho míra státní dotace se předpokládá v objemu asi 5,6 miliardy korun.

Jak se proměnily objemy finančních prostředků v jednotlivých odvětvích? Viz tabulka níže.

Přehled všech projektů, které se mají realizovat, jak se eventuálně proměnily nebo které nově přibyly po vládním usnesení, naleznete v příloze.

Investor

Původní UV 97/2015

Aktualizace 2016

Změna