Hejtman a starostové českých a polských měst podepsali deklaraci o R11

26. 6. 2015 Autor: Michal Friček

V polské Lubawce byla dnes odpoledne slavnostně podepsána Deklarace o spolupráci v rámci rychlého zahájení výstavby dálnice S3/R11 v úseku Bolków – Lubawka – Královec - Jaromĕř. Jejími signatáři jsou kromě hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France starostové českých a polských měst, která o její výstavbu usilují, a také zástupci Dolnoslezského vojvodství a aglomerací měst Walbrzych a Jelenia Góra.

Hejtman a starostové pěti českých měst podepsali deklaraci o R11

Zástupci českých i polských samospráv se k tomuto kroku rozhodli, protože současný stav silniční dopravy mezi oběma zeměmi znemožňuje optimální rozvoj Dolního Slezska i Královéhradeckého kraje. Veřejnost na obou stranách hranic je omezována v oblasti hospodářských, turistických i kulturních vztahů. K tomu se však přidávají i další aspekty.

Nadměrná a neustále vzrůstající dopravní zátěž má velice negativní dopad na kvalitu života v mnoha našich městech a obcích. Neopomenutelný je také aspekt bezpečnosti silničního provozu. Objem obchodní výměny mezi Českou republikou a Polskem šel v posledních letech strmě nahoru, ale dopravní spojení tomu naprosto neodpovídá,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

Vedle něj a primátora Walbrzychu svůj podpis připojili také starostové Trutnova, Náchoda, Dvora Králové nad Labem, Jaroměře, Vrchlabí, Žacléře a dalších českých a polských sídel. Deklarace je adresována české a polské vládě, ale také Evropské komisi.

Oceňuji spolupráci kraje a měst, především Hradce Králové, Jaroměře a Náchoda. Pro rychlou přípravu stavby rychlostní silnice R11 je samozřejmě nejlepší, když všichni táhnou za jeden provaz. Právě podepsaná deklarace to dokazuje a navíc přináší klíčovou koordinaci i s polskou stranou,“ řekl generální ředitel ŘSD ČR Jan Kroupa.